Malum artık her şey sosyal medya. Ne kadar beğenin varsa o kadar mutlusun çağındayız. Ve her an her dakika postlarımızı takip ediyoruz. Ve her saniyede bir, ağa yüzlerce yeni post ekleniyor ve sayfayı her yenileyişinizde akışa binlerce yeni görüntü dahil oluyor. Böyle bir hal içinde insan kendisini yetersiz hissedebiliyor. Bir anda karşınıza yüzlerce yeni tasarım çıkıyor. Ve insanın sanki “şu fikre bak hele şimdi ben ne yapacağım ki” gibi bir düşünceye kapılası geliyor. Yani en azından benim öyle hissettiğim zamanlar oluyor. 🤔 Ama sonra hemen kendime şunu söylüyorum: Merve, bunları yapan insanlar farklı yeni şeyler üretecekler mi, evet üretecekler. O zaman sen de yapabilirsin. Her zaman ortaya çıkacak farklı bir fikir vardır! Yani eğer siz de böyle bir tükenmişliğe düşerseniz bunu aklınıza getirin derim. Şimdi gelelim yazının asıl amacına. Tabii ki de kapatın Instagram’a Pinterest’e filan bakmayın demiyorum. Bilakis takipte kalın. Sonuçta yine farklı örnekleri incelemek her zaman iyidir. Ufkunuzu açar. İlham olur. Sedece güzel ve farklı tasarımlara ulaşmak için hangi  siteleri takipte kalabileceğinizden bahsedeceğim.

1- Behence

Ben genellikle Adobe’nin tasarımcıların ürünlerini paylaşması için oluşturduğu platform olan Behence’yi takip ediyorum. Burayı kendiniz için bir Portfolyo sitesi olarak da düşünebilirsiniz. Eğer Adobe ID’niz varsa siteye üye olup çalışmalarınızı ekleyebilir ve diğer tasarımcılarla etkileşime girebilirsiniz. İhtiyaç durumunda  profil linkinizi verip online portfolyonuzu kolaylıkla gösterebilirsiniz. Yoksa hemen oluşturun derim!

2- Dribbble

Dribbble, Rich Thornett ve Dan Cederholm tarafından 2009 yılında kurulmuş. Yayımlanan çok iyi tasarımlar var kesinlikle takipte olmalısınız. Burada da aynı Behence’de olduğu gibi kendinize bir profil oluşturuyor ve hooop çalışmaları yayınlıyorsunuz. Dribble özellikle web design ve dijital illüstrasyon anlamında paylaşımların olduğu bir site. Ve çalışmalara yorum oranı oldukça fazla. Bu tarz geri dönüşler gerçekten iyi oluyor. 👍

3- Artstation

Artstation, özellikle dijital illüstrasyon, oyun konsept tasarımı, karakter tasarımı gibi alanlarda çalışma yapanlar için mutlaka takipte olunması gereken bir site. İçeriğinde dünyanın dört bir yanından muazzam görseller var. Buraya aynı zamanda 3D görüntüler, videolar da ekleyebiliyorsunuz. Sitenin blog kısmında da yazılar paylaşabilirsiniz. Ve en güzeli Artstation üzerinden kendinize web sitesi oluşturabiliyorsunuz!

4- DeviantArt

Milyonlarca çalışmanın yer aldığı ve etkileşimin had safad olduğu sitelerden bir diğeri de DeviantArt. Fotoğraflar, dijital sanatlar, geleneksel sanatlar, edebiyat, Flash, film yapımı, ve daha birçok farklı alanda bin binbir çeşit tasarım var. Bana bu sitede ağırlıklı olarak Uzak Doğu tarzında çalışmalar var diye düşünüyorum. Bu tarza yatkınsanız özellikle takipte olmalısınız. Hatta yazarken tekrar baktım ki Anime ve Manga diye bir kategori varmış.

5- Creative Blog

Blog tarzında bir site olarak ise Creative Blog’u tavsiye derim. Paylaşım devamlılığı ve içerik çeşitliliği açısından oldukça güzel ve yararlı bir site. İngilizceniz de iyiyse ne âlâ.

6- Artful Living

Türkçe Blog sitesi olarak da Artful Living’i öneririm. Sanatın her alanıyla ilgili güzel yazılar yayımlanıyor. İlhamın nereden geleceği belli olmaz! Paylaşım sıklığı açısından da doyurucu bir site.

7- Bigumigu

Bigumu’da takip ettiğim güzel sitelerden biri. Reklam, tasarım ve teknoloji konularında taze ve ilham verici haberler yayımlanıyor. Günlük paylaşımların olduğu canlı bir site.  Sitede İş İlanları diye  bir bölümü var. Yeni Yaratıcılar kısmında da tasarımcılar ile ilgili tanıtımlar var. Başka hayatları ve deneyimleri dinlemek her zaman güzeldir.

Merve Coşkan
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

 

 

 

Leave a Reply