Kurumsal Kimlik Tasarımı

Grafik Tasarımda En Önemlisi: ”Kurumsal Kimlik”

Kurumsal kimlik aslında adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi bir firmanın, kurumun hem şirket içinde hem de şirket dışında duruşunu ve imajını temsil eden kavram, yani şirketin kimliğidir. En güzel tanım ise; kurumsal kimlik firmanın iç ve dış dünyadan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik firmalarda ki kimlik kargaşasını yok eder. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını ve aynı zamanda firmaların saygınlığının artmasını sağlar. Ayrıca, etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulan bu kimlikler firmalar tarafından da özümsendiğinde, müşterilerin gözünde firmalara olan güveni artırarak, akılda kalmasını sağlar. Kurumsal Kimlik oluşturma sürecinde kimlik tasarımına özen göstermeli hatta bunun için uzman profesyonellerle çalışmalıdırlar. Nedeni ise; Kurumsal kimlik kurumun imzası görevini görmesi ve bir kez kullanılmaya başlandıktan sonra insanlar tarafından benimsenmesi, firmalar için tekrar bir kurumsal kimlik oluşturulmasını çok zor bir duruma getirecektir.

”Kurumsal Kimlik” Kavramının İçinde Neler Yer Alır?
Kurumsal kimliğin birçok elemanı vardır. Şimdi de kısaca bunlardan bahsedelim ; firmanın ürettiği ürünler ve ambalajları, firmaların tabelaları, kurum içinde ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar firma elemanlarına ait kartvizitler, firma adına kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, firmalar tarafından çıkarılan kurumsal yayınlar  firmalara ait kataloglar  veya broşürler ayrıca firmaların ajanda, takvim gibi promosyon ürünleri firmanın kurumsal kimliğini oluşturan bazı ögeleridir.

Kurumsal Kimlikte Cepli Dosya Tasarımı
Cepli dosyalar kurum ve şirketlerin iletişim ve reklam çalışmalarına ait içeriklerini sunarken kullandıkları üründür. Cepli dosya içeriklerinin standart boyutu A4 veya American Letter boyutlarındadır. Bu sebeple cepli dosyalar bu içerikleri barındırabilmesi için A4 ve Letter boyutundan en az 1,5 cm büyük olmalıdır. Cepli dosyada içeri doğru kıvrılan kenarlar sayesinde iç tarafta cep oluşur. Bu cep içindekilerin düşmesini engellemiş olur. Diğer önemli konu ise; bıçak yapısının düzgün hazırlanmasıdır. Tek düz çizgi ile kesimin; tireli çizgi ile katlanacak alanların kesin bir şekilde belirlenmesi gerekir. Cepli dosyaların ön yüzünde logo, slogan kullanımı görülür. Arka kapağa ise adres, tel gibi iletişim bilgileri detaylı olarak eklenir.

Merve Civa
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni