Giyim sektörünün elyaftan iplik ve mamul kumaşa kadar olan kısmı tekstil, kumaştan giyim eşyası elde edilene kadar olan süreç ise hazır giyim sektörünün içinde yer alır.

Hazır giyim sektörü insan vücudunun korunması ve güzelleştirilmesi gibi önemli insani bir ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkmıştır. Vücudun korunması, kapatılması ve estetik olarak güzel görünmesi için kullanılan malzemeler dünyada ki etnik gruplar içerisinde büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Yine de bu

Bu bağlamda giysi dediğimiz olgunun günümüzde artık örtünmekten çok kendi kişiliğimizi ortaya koyduğumuz bir olgu olduğunu kabul etmek gerekir işte bu yüzdendirki giyside kullanılan süslemeler, kumaş, renk doğru seçilmiş olmalı ama herşeyden önce insan vücudu iyi tanınmalı ve vücut özelliklerine uygun kalıp çıkarılmalıdır.giyim sektöründe modelistin görevi en çokta kullanacağı kalıpları yaşadığı toplumun vücut şekkillerini ve ihtiyaçlarını değerlendirerk oluşturmasıdır; çünkü iyi bir kalıp sizi tam olarak yansıtabilir ve belki varsa vücut kusurlarımızı gizleyip kendinizi çok daha ii hissetmenize sebep olur.

Selin Türkyılmaz
Atölye İzmir Modelistlik Eğitimi

Leave a Reply