Atölye İzmir@ Blog

Yurt Dışında Tasarım Eğitimi Almak

By 24 Haziran 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Yurt Dışında Tasarım Eğitimi Almak

Küçük yaşlardan beri elinize kağıt ve kalem geçtiğinde birşeyler karalamaktan kendinizi alamıyorsanız. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen tasarım alanında eğitim alarak profesyonel bir tasarımcı olabilirsiniz.

Yurtdışında Tasarım Eğitimi dediğimizde ilk tercihimiz her zaman İtalya’dır. Özellikle Moda Tasarımı konusunda Milano’daki akademiler ön plana çıkmaktadır. İtalyan tasarımı, moda tasarımı konusunda mihenk taşıdır.

İtalya’da tasarım eğitimine öncelik verilmesinin nedenlerini sıralamak gerekirse:

*İtalya moda tasarımı, iç mekan tasarımı, ürün tasarımı, grafik gibi görsel sanat bağlantılı alanlarda dünyaca kabul görerek trendlere öncülük eder.
*Özellikle tasarım alanında kariyer merkezi bir ülke haline gelmiştir.
*Kültürel yapısı ve tarihi göz önüne alındığında geçmişten günümüze her zaman sanat ve tasarımın merkezi olmuştur.
*Özellikle Özel Tasarım okulları Dünyanın en önde gelen şirketleriyle iş birliği halindedirler.
Tasarım eğitimini, alanda çalışan büyük ustalar ile anlaşarak, eğitmen olarak okullarına getirir ve öğrencilere meslek otoritelerinden eğitim alma ve onlara hayali değil gerçek projeler yapma şansını sunarlar.
*Öğretmen – öğrenciden ziyade eğitimde usta – çırak ilişkisi ön plandadır.
*Eğitim ve deneyim ögrencilere bu uygulanan sitem ile aynı anda sunulur. Böylece mezun olan ögrenciler firmalarda staj yapmak ya da deneyim kazanmak için zaman harcamak durumunda kalmadan, istedikleri ve hakettikleri mevkilerde çalısma şansı yakalarlar.

Yök Denkliği mutlaka aranıyorsa IED ve NABA İngilizce olarak eğitim veren en iyi özel İtalyan Tasarım akademileridir. YÖK denkliğini düşünmeyenler için ise Moda Tasarımı konusunda ilk önerimiz Istituto Marangoni’dir.  Bu okullarda lisans ve master eğitimi alırken Versace’den Armani’ye; Elektrolux’den
IKEA’ya; Coca Cola’dan Apple’a kadar bir çok büyük şirket için projelerde çalışma
imkanınız olur.

Eğitimlerin hepsini İngilizce olarak alma şansınız vardır. Orta ve üzeri İngilizce bilgisi ön koşuldur. Eğitim bedelleri senelik 15.000 Euro civarıdır. Çok iyi bir portfolyo ile birlikte okullara burs için başvuru yapılabilir.

Wayout Consulting başvurularınız için gerekli desteği verirken, kuvvetli bir portfolyo için VS
Akademi yanınızda olacaktır.

Özge Mardi Bayar

Yurtdışı Dil Eğitimi Fiyatları

Atölye İzmir Ana Sayfa

——–

Örneğin Moda Tasarımını ele alalım;

“Moda tasarımcısı olmak için öncelikle iyi bir eğitim almak gerekli. Eğitim olmadan, estetik göze sahip olmak neredeyse imkansız. Moda tarihini iyi bilmek, günümüze kadar evrimleşerek gelen trendleri iyi analiz edebilmek için iyi bir okulda, işinin uzmanı hocalardan bu eğitimi almak şart.  İyi bir okul kazanabilmek içinse yoğun bir hazırlık döneminden geçmek gerekiyor.   Türkiyedeki okullar genellikle yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Yetenek sınavlarına karakalem desen çalışmaları, imgesel çalışmalar, okuyacağınız bölümle ilgili temel eğitimlerle hazırlanmanız gerek.

Yurtdışı içinse iyi bir portfolyo gerekli. Portfolyoda yaptığınız çizimler, tasarımlar, moda eskizleriniz olmalı. Bunların sunumunu estetik bir bütünlük içinde yapmalısınız. Portfolyonuzu inceleyen kişi, bunun bir sanatçı adayının elinden çıktığını anlamalı.  Portfolyonuzu hazırlarken, bol bol eskiz çizmeli, moda bloglarından trendleri takip etmeli ve en önemlisi bu konuda uzman hocalardan konu hakkında eğitim almalısınız. Özellikle yurtdışına hazırlanan öğrencilerin, okula başlamadan önce moda tasarımı hakkında bir ön eğitim almaları, gittikleri okulda parlamaları açısından çok faydalı olacaktır.”

Leave a Reply