Trend Nedir?

Trend, Türk dil kurumu’na göre eğilim anlamını taşımaktadır. Bu anlamı biraz daha açmak gerekirse, pek çok insan tarafından ilgi çeken ve beğenilen aynı zamanda kullanılan bir konu ya da eşya olarak ifade etmek mümkündür.

Günümüzde her alan ve uzmanlık dalında karşımıza çıkan Trend, bilimsel, teknolojik, kültürel, sosyolojik, biyolojik ve ekonomik birçok faktörün karşılıklı etkileşimiyle ortaya çıkıyor. 

Trendler, zaman, şartlar ve mekan kavramlarıyla yavaş yavaş gelişir, var olur ve en sonunda da yok olmaktadırlar.

Moda Nedir?

Latince “modus” kelimesinden türemiş ve sınırlanamayan anlamında ifade edilen moda kavramı, birçok alanda etkisini göstermektedir. Bir modadan bahsedilebilmesi için onun görünür olması gerekmektedir. Moda, bir topluluk kimliğine vurgu yapmakla birlikte bireyselliği de yansıtabilmelidir. Bunların yanı sıra bir moda herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve kültürel referanslarına bağlı olarak zamanla değişebilir.

Moda eğilimleri, araştırmacılar tarafından ikiye ayrılmaktadır

Sproles, kalıcı bir eğilimin değişikliğinin bir çağda ya da bir yüzyılda bir kez ortaya çıktığını belirtmektedir. Bu iddiayı tarihsel devamlılık kavramı ile açıklamaktadır. Tarihsel devamlılık, yeni tarzların var olan tarzlar üzerinde ufak tefek değişiklikler yapılarak ortaya çıkarılması durumu olarak tanımlanabilir. Sproles, bunu etek uzunluğu örneği ile açıklar.

  • Kısa süreli moda eğilimleri ise genellikle bir sezonda modaya etki eden güncel olayları, popüler kültürü vb. kapsamaktadır. Örneğin; ‘yeni bir film, yeni bir müzik grubu, yeni bir televizyon programı’ yeni bir moda eğilimini etkileyebilmektedir. Sproles, kısa süreli moda eğilimlerinin birkaç sene içinde sona erdiğini, bazen de bu eğilimlerin beş yıldan on yıla uzayabildiğini belirtmektedir.

Moda ile trend kavramı arasındaki en önemli fark zamandır. Moda, belirli bir zaman dilimi içinde yaşanan olayları kapsar. Trendin böyle bir sınırlaması yoktur. Hatta moda değişimleri trend akımlardan etkilenerek şekillenebilir. Moda, genellikle trendlerin sonucunda ortaya çıkan bir kavramdır. 

Peki stil dendiğinde aklınıza ne geliyor? Ne yazık ki stil, genellikle moda ya da trend kavramıyla karıştırılıyor.

Stil Nedir?

Stil, bir saç kesiminden, pahalı bir çanta ve ayakkabıdan, marka bir bluz ya da elbiseden çok daha fazlasıdır. Stil kavramına, kendinizi ifade etme, ruhunuzu dış görünüşünüze yansıtabilmekte diyebiliriz. Nasıl yürüdüğünüz, nasıl konuştuğunuz, nasıl giydiğiniz, nasıl yediğiniz, hangi kahveyi içtiğiniz bile bir stil olabilmektedir.

Hayatımızdaki neredeyse her şey stilinizin bir parçasıdır. Kısacası davranış biçimimizdir. Düşünce ve duygularınızı, davranışlarınızı, ilgilerinizi ve degerlerinizi kapsar. Tüm davranışlarınız, iç dünyanızın bir yansımasıdır.Bu sebeple stiliniz, bir parmak izi kadar özeldir ve sadece sizi yansıtır. Bir önceki sezon aldığınız bir ayakkabı yada elbise bu sene moda olmayabilir ama stilinizi yansıtan her şey kalıcıdır.

Moda ve trend arasındaki en büyük fark süredir. Moda olan herşey bir kaç ay sonra bile popülaritesini kaybedebilir ve bu sebeple ömrü çok daha kısadır. Moda en az altı ay ile bir yıl sürerken, trend beş yıl kadar bir süreyi kapsayabilir. 

Tüm bunların sonucunda, yapılması gereken şey ise; stilinize göre, moda ve trendleri takip edip güncel kalabilmek.

https://www.wgsn.com/en/products/fashion/

https://www.premierevision.com/en/categories/trends/

https://www.pantone.com

#moda #fashion #trend #stil #modatrendleri #sproles #pantone #wgsn #modaeğilimleri

Neslihan Karadağ / Atölye İzmir – Moda Tasarım Eğitmeni

 

Leave a Reply