İlk olarak Fransa’nın Jouy Kasabası’nda Christophe Philippe Oberkampf adlı Fransız tarafından 1700’lü yıllarda üretilen toile de Jouy kumaşlar, kır ve av sahnelerinin ya da çeşitli uğraşların resimsel olarak ifade edildiği, çoğunlukla döşemelik ve perdelik olarak kullanılan pamuklu, tek renkli, baskılı kumaşları tanımlanmaktadır. İç mekân dekorasyonunda kullanılan bu kumaşların desen özellikleri, zamanla tekstil tasarımında bir tarza dönüşerek vazgeçilmez klasikler arasına girmiştir.

Toile de Jouy’den bahsederken Dior’dan da bahsetmek gerektiğini düşünüyorum.

Fransız moda evi, ikonik parçaların ilahı Dior, Toile de Jouy kumaşlarından etkilenerek ürettiği tasarım ürünlerini, 2019 Cruise defilesini Paris’te bulunan tarihi Chantilly Kale’sinde gerçekleştirdi.

Dior Cruise koleksiyonunda, köklü bir tarihte yer edinmiş olan Toile de Jouy desenlerine yeni bir forma yer verdiğinde hepimizin dikkatini çekmiştir.

  1. yüzyıla kadar geçmişe dokunan orijinal Toile de Jouy deseni, kanvas kumaşı üzerine boyama olarak bizleri karşılamaktaydı. Dior sayesinde 2019 Cruise koleksiyonunda tekrar gördüğümüz bu desen tek bir farkla sunulmuştu. Bu fark, egzotik hayvanların varlığı ile olmuştu.

Şimdi ise marka, 2019 Cruise Christmas Özel Koleksiyonu’nda da yer verilen Toile de Jouy deseni, çok özel bir animasyon filmiyle hayat buluyor.

Dior Saddle Bag, Dior Book Tote, Lady Dior ve bir çok aksesuar ,Toile de Jouy deseniyle şu şekildedir;

Neslihan Karadağ / Atölye İzmir / Moda Tasarımcı ve Eğitmen

 

Leave a Reply