Grafik tablet bilgisayar ortamında kullandığımız tasarım programlarında çok daha etkileyici dijital çizim ve tasarımlar yapmamızı kolaylaştıran bir araçtır. Bilgisayar ekranındaki imleci fare ile değil, basınca duyarlı bir bir kalemle çizim yapabilirsiniz. Grafik tabletin içeriğinden bahsedecek olursak, bizlere gerekli olan bir çizim alanı, yani tabletin kendisi ve bir adet stylus (tabletlerde kullanılan kaleme verilen isim) gerekli. Tableti bilgisayarınıza bir kablo yardımıyla bağlayıp, kurulum işlemini yaptıktan sonra çalışmaya başlayabilirsin.

Tabletin kalemi, elinizin basıncı algılamanın yanında, kalemin açısını da algılama yeteneğine sahiptir. Basınç hassasiyeti modelden modele değiştiğini unutmamak gerekir. Bu duyarlılık çizim alanının değil kalemin özelliğidir. Sonrasında bilgisayarda istediğiniz programı açıp çizime hemen başlayabilirsin.

Özge Mardi

Çizme işlevi grafik tabletin en önemli işlevidir. Grafik tasarıma yönelik Adobe Illustrator, Photoshop, Sketchbook gibi programlarda dijital çizim ve illüstrasyonlar yaptığım gibi, Photoshop, Lightroom programlarında fotoğraf düzenleme ve fotomanipülasyon işlemlerini de tabletteki kalem basıncını ayarlayarak rahatlıkla yapabiliyorum.

Blender, maya gibi programlarda ise 3 boyutlu çizim ve animasyon uygulamalarını hızlı bir biçimde yapabilmek mümkün.

El ile çizim alışkanlığımızı sürdürürebilir hale getiren wacom cintiq grafik tabletlerle çizim yapmak hem eğlenceli hem de bir o kadar kolay.

Bu makaleyi okuduysan sana bir süprizim var;

17 Aralık 2021–30 Ocak 2022 tarihleri arasında

Wacom grafik tablet almak istersen sana özel indirim kodunu aşağıda bulabilirsin!

https://www.turkiyewacom.com/kategori/wacom-intous

  • intous pro serisi % 10 indirm , kod : wacomozge

Atölye İzmir’de grafik tasarım ve dijital illüstrasyon eğitimlerinde Wacom tablete çizim yaparak yeteneklerini geliştirebilirsin.

 

Leave a Reply