Ekose deseni, neredeyse her sezon farklı formlarda ve kumaşlarda koleksiyon olarak veya seri üretim olarak mağazaların vitrinlerinde gördüğümüz bir desen olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekose deseni her sezon trend olan popüler desen arasındadır. 

Dünya çapında ekose desenin gösterilen ilgi çok fazla olmakla birlikte İskoçya ülkesi için ekose deseninin anlamı çok daha özel ve büyük bir anlam taşımaktadır. İskoçya için ekose deseni milli bayrakları kadar önemli ve İskoç halkı için bu desenin, ulusal kimliklerini vurguladığı varsayılmaktadır.

1960’lara kadar hızlı modaya dahil olmadan, farklı bir anlam yüklenmesiyle üretilirken, 1960’lı yıllarda üretimin artması ile beraber eş zamanlı olarak, modanın özgürleşmesiyle bütün Dünya’da kullanılan bir desen haline gelmiştir. Öncesinde temel renklerle harmanlanmış, sonrasında da modern kalıplar ile birlikte soft renklerle karıştırılıp sunulmuştur.

1970’li yıllara gelindiğinde ise o dönemdeki asi gençliğin ortaya çıkardığı Punk akımı, kısa süreli de olsa bir yaşam tarzı ve müzik türü geliştirmişlerdir. Hippi akımı kadar geniş bir kitleye yayılamayan punk akımı kısa sürede ekose desenini, İskoçların özümsemesine daha çok sebep olmuştur. Moda dünyasına, tekrar kalın, iri ve kırmızı zeminlerde giriş yapmasına neden olmuştur.

Bir zaman sonra İskoç erkeklerinin milli giysisi haline gelmiş olan ekose desen etekler, hayatımıza tam anlamıyla girmeyı başarmıştır. 1990’ların Grunge akımının temsilcisi olan Guns n Roses grubunun solisti Axl Rose’un, bandanalar, kalın botlar ile kombinlediği, İskoç eteği olarak adlandırdığımız ekose desenli etek ile sahnelere çıkması ile moda dünyası bu deseni tekrar benimsemiştir ve hayatımızda yer edinmiştir. 

Ekose deseni ayrıca 1990’ların sonlarına doğru gençlik dizileri ve filmleri ile en yoğun dönemini yaşamış, genç kesim tarafından oldukça benimsenmiştir.

Bazı dönemler sadece atkılarda gömleklerde gördüğümüz ekose deseni, bazen ceketlerden, aksesuarlara kadar, farklı boyutlarda ve renklerde, her skaladan markanın koleksiyonlarında yer almaktadır. 

Şüphesiz ki ekose deseni, makro trend arasına girmektedir ve moda devam ettiği uzun süre boyunca trendler arasında yer alacaktır. Ekose desenli kıyafet ve aksesuarları, mutlaka gardroplarımızda olması gereken bir parça haline gelmiştir.

Neslihan Karadağ  /Atölye İzmir / Moda Tasarımcı ve Eğitmen

 

Leave a Reply