Merhaba, sizlere bu yazıda tablette kullanabileceğiniz çizim uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

İllüstrasyon yaptığım için ben tablette en çok Procreate programını kullanıyorum. Bu programı bir anlamda Photoshop’un tablet versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Buradaki güzel nokta tablete uyumlu kalemle istediğinizi kağıda çizer gibi çizebilmeniz. Şu sıralar markalar farklı bütçelere hitap edecek şekilde tablet ile uyumlu kalemleri piyasaya sürüyor. Tablet üzerinde kalem ile çizim yapabilmenin en güzel tarafı tabiki elinizi çok daha kolay kontrol edilebiliyor olmanız. Bu kalemler pen tabletlerde olduğu gibi basınca duyarlı ve elin hareketini hissetmekte gerçekten çok hassaslar. Procreate’ye dönersek tabii ki Photoshop’la kıyaslandığında eksikleri çok ama şu an tablet ortamında bu alandaki bir numaralı uygulama. Fırça özelliklerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyor, renk düzenlemeleri ve bozma, bükme gibi farklı işlemleri kolayca yapabiliyorsunuz. Ama seçim araçları konusunda beni hala çok tatmin etmiyor.

Tablette denediğim bir diğer çizim uygulaması ise Autodesk’e ait SketchBook programı. Bu program tanıtımlarını daha çok dijital illüstrasyondan ziyade endüstriyel tasarımcılar için yapıyor. Ben de buradaki araçların özellikle eskiz için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu programda renk düzenlemesiyle ilgili konular eksik kalıyor.

Önerebileceğim diğer bir uygulama ise Adobe Draw uygulaması. Bu uygulamada aynı Illustrator’de olduğu gibi vektörel çizim yapabiliyor ve çizimi Illustrator üzerinde düzenleyebiliyorsunuz. Fırça sayısı beşle sınırlı fakat yapmak istediğiniz hızlı bir eskiz ve çözünürlük sıkıntısı yaşamamaksa kesinlikle doğru bir uygulama.

Merve Coşkan
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

 

 

Leave a Reply