Bugün sizlerle, üç ana renkten, yüzlerce renk elde etmenin, bazı püf noktalarını paylaşmak istiyoruz. Doğada gördüğümüz yüzlerce renk, aslında üç ana rengin karışımından elde edilebiliyor. Işık ve dijital renk karışımlarının prensipleriyle, katı boya karışımlarının prensiplerinin birbirinden ayrıldığını belirterek yazının bundan sonrasında boya karışımlarından bahsedeceğimizi belirtmiş olalım. Çalışmalarınızda kullanmak istediğiniz renkleri, farklı renkleri karıştırarak elde etmek, başlı başına sihirli bir deneyim. Üstelik bu deneyimde ihtiyacınız olan birkaç prensip dışında özgürce deneme yapma ve muhteşem sonuçlar elde etme şansına sahipsiniz.
Yüzlerce farklı renk ve ton elde etmek için ihtiyacınız olan boya sayısı yalnızca beş. Bunlardan üç tanesi Sarı, kırmızı ve mavi yani ana renkler. Yalnızca bu üçü ile de çok sayıda renk elde etmek mümkün ancak bunların yanına siyah ve beyaz ekleyerek elde ettiğiniz renlerin açık ve koyu tonlarına da sahip olmanız mümkün. Şimdi gelelim püf noktalarına.

Öncelikle elimizdeki ana renklerden, ara renkleri elde ederek işe başlayabiliriz. Yani;

Sarı + Mavi = Yeşil
Kırmızı + Sarı = Turuncu
Kırmızı + Mavi = Mor


Bu aşamaya kadar sanıyorum hiç birimiz için büyük bir sürpriz yok. Ama işin keyifli kısmı bundan sonra başlıyor. Ara renkleri de elde ettikten sonra elimizde sekiz renk bulunuyor. Artık bu sekiz renkle, sayısız kombinasyon yapmaya başlayabiliriz. Örneğin; Turuncu ve kırmızıyı karıştırarak, nar çiçeği rengi elde edebiliriz. Ya da mavi ve yeşili karıştırarak Turkuaz rengine ulaşabiliriz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta karıştırdığınız iki rengin miktarı olacaktır. Özellikle bir ana renk ve bir ara rengi karıştırarak elde etmeye çalıştığımız yeni rengi araştırırken, her zaman ara rengin içine, ana rengi azar azar ekleyerek işe başlamalıyız. Yani turkuaz elde etmek istediğimizde, ara rengimiz yeşile, ana rengimiz maviyi, istediğimiz tonu yakalayana kadar azar azar eklemeliyiz. Ana renklerin her zaman daha baskın pigmentlere sahip olduğunu unutmamalıyız. Tersini uyguladığımızda istediğimiz tona ulaşmak için gereğinden fazla boya kullanmak zorunda kalabiliceğinizi hatırlatmakta fayda var. Boya karışımları yaparken açık renge, koyu olanı azar azar eklemek yeni ara tonlar keşfetmenize de olanak sağlayacaktır.

Boya karışımlarından yeni renkler elde ederken, kendinizi karıştıracağınız renk sayısı konusunda kısıtlamanız gerekmez. Ancak, üç ana rengi birbirine karıştırırken nötralize olması halinde, hep aynı renge ulaşacağınız, renk karıştırırken aklınızda tutmanız gereken önemli bir bilgi. Tamamlayıcı renkler birbiriyle buluştuğunda nötralize olur ve her defasında gri ve toprak tonları elde etmemize sebep olur.

Ana renklerden ikisinin karışımıyla elde edilen rengin tamamlayıcısı o karışıma dahil edilmeyen üçüncü ana renktir. Yani Sarı ve mavinin karışımı yeşil rengi elde etmemize sebep olur. Yeşilin tamamlayıcı rengi ise bu karışımda yer almayan kırmızı renktir. Yeşile, kırmızı eklediğinizde elde edeceğiniz renk, nötr bir renk olacaktır. Karışımın boya oranlarına göre elde edilebilecek renkler sadece aşağıdaki nötr renklerdir.

Yüzlerce farklı renk elde edebilmek için bu basit prensibi aklınızda tutmanız yeterli olacaktır. Şimdi önünüze boyaları alıp karıştırarak renklerin sihirli dünyasına girebilir ve elde edeceğiniz muhteşem renklerle stres atmaya başlayabilirsiniz. Belki elde ettiğiniz canlı renkleri bir resim kağıdı üzerine damlatıp ince bir çubuk yardımıyla karıştırarak bir tablo elde edebilirsiniz. Bunu yaparken keyif alarak estetik ihtiyacınızı doyuruyorsanız, bunun sanat olmadığını kim iddia edebilir ki?

Hatice Sever
Atölye İzmir Resim Eğitmeni

 

Leave a Reply