Atölye İzmir@ Blog

Polonya Poznan Güzel Sanatlar Eğitimi

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Polonya Poznan Güzel Sanatlar Eğitimi

Okul Tipi: Polonya’da bulunan üniversitelerin çoğu devlet okuludur.

Eğitim Ücreti: Polonya’da devlet okullarında yıllık minimum 3600€ kadar eğitim ücreti alınır.

Yaşam Giderleri: Polonya’da yıllık yaşam gideri yıllık 5000€ kadar tutabilir.

Poznan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi 1919 yılında kurulmuştur. Hedefi genç sanatçılar için en iyi eğitimi sunmak olan üniversite, Polonya’nın en iyi sanat akademilerinden biri olmuştur. Her öğrencinin bireysel çalışmalarını yapabileceği kişisel sanat stüdyoları mevcuttur. Çağdaş sanatın bilincindeki akademik kadrosuyla gençlerin önünü açmakta ve yeteneklerini geliştirmede yardımcı olmaktadır. 90 yıllık geçmişe sahip okul, daima değişik akımları ve klasikten yenilikçiliğe kadar birçok disiplinden sanat dalını ve tasarımını benimsemiştir.

Akademi, Polonya’daki en eski ve en güzel şehirlerden biri olan tarihi Poznan kentinde kurulmuştur.

Okulun kampüsünde yüzlerce sanat ve tasarım atölyesinin dışında birçok derslik, büyük bir kütüphane, oditoryum, gösteri merkezleri, birçok kafe, kantin ve öğrenciler için bir hotel bulunmaktadır. Ayrıca kampüste ücretsiz internet erişimi de mümkündür. Kampüs dışında, Poznan’a sadece 40 km mesafede bulunan etrafı çeşitli park ve bahçelerle kaplı Skoki köşkü de okul yönetiminde olup, okulda eğitim gören birçok öğrenci sanatsal çalışmalarını burada da yapmaktadır.

Okulda 213 tane profesör görev almaktadır. Bunların birçoğu kendi alanlarında tanınmış sanatçılar, mimarlar ve uluslararası birçok projede görev yapmış bilim adamları ve okutmanlardır.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, öğrencilerinin sanatsal çalışmalarının duyurulması ve dünya çapında yayınlanması için öğrencilerine her türlü desteği vermektedir.

Popüler bölümler

Görsel İletişim, Grafik, Tasarım, Sahne Oyunları, Film, Fotoğraf, Medya, Ressamlık, Çizim, Heykel, İç mimarlık.

Üniversite kabul şartları

Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz. Kabul aşamasında adayların lisede almış oldukları dersler incelenerek öğrencinin okuyabileceği bölümler belirlenir. Öğrenciler yeterlilik ve potansiyellerinin uygun olduğu tüm bölümler için başvuru yapabilir.

Aynı zamanda İngilizce seviyenizin de yeterli olması gerekmektedir. İngilizce seviyeleri yeterli olmayan öğrenciler hazırlık kursu gördükten sonra öğrenimlerine devam edebilirler.

Başvuru tarihi

Polonya üniversitelerinde eğitim Eylül ortası gibi başlar. Başvuru süreci ve vize işlemleri için ayrılması gereken süreyi dikkate alarak kayıt işlemlerine Haziran – Temmuz aylarında başlamanız gereklidir.

Eğitim ve yaşam maliyeti

Programlar ve Yıllık Ücretleri
Lisans Eğitimi: 5000 Euro / Yıl
Yüksek Lisans Eğitimi : 6000 Euro / Yıl

Polonya’da bir öğrencinin konaklama, beslenme ve sosyal yaşam giderleri aylık olarak toplam yaklaşık 425 Euro’dur ve diğer Avrupa şehirlerine kıyasla çok uygundur.