Atölye İzmir@ Blog

Almanya’da Tasarım Eğitimi

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Almanya’da Tasarım Eğitimi

Almanya’da yaklaşık 383 adet üniversite,yüksek okul ve enstitüde lisans ve yüksek lisans eğitimleri vermektedir. Almanya üniversitelerinin çok büyük bölümünde eğitim dili Almanca’dır; ancak son zamanlarda pek çok üniversite İngilizce dilinde yüksek lisans ve doktora programları vermektedir. Ayrıca bazı özel üniversiteler İngilizce dilinde eğitim vermektedirler.

Alman üniversitelerin Bologna Süreciyle birlikte Bachelor,Master ve PhD şeklindeki basamaklı öğrenim sistemine geçmiş olmaları yabancı öğrenciler için çok büyük fırsatlar sunuyor; çünkü üniversitelerin bu uluslararası açılımla birlikte artık 700’ün üzerinde programın öğrenim dili İngilizce olarak yürütülüyor.

Almanya’da pek çok farklı alanda yüksek lisans programları İngilizce olarak verilmektedir .Ancak, lisans programları ağırlıklı olarak Almanca’dır.

Kabul Koşulları

Alman üniversitelerinde lisans  ve yüksek lisans başvuruları doğrudan üniversitelere yapmalıdırlar. Başvurular kesinlikle internet üzerinden yapılamaz. Mutlaka, posta ve kargo ile üniversiteye gönderilmelidir. Sınırsız sayıda üniversiteye başvuru yapılabilir. Bazı üniversiteler 20-55 Euro arası başvuru ücreti talep edebilir.

Türkiye’den üniversitede lisans öğrenimi için başvuruda bulunmayı düşünenlerin Almanya’da üniversite öğrenimi konusunda ilk etapta yerine getirmesi gereken koşullar vardır. Bunlar:

– Türkiye’de ÖSYM tarafından örgün bir üniversite programına yerleştirilmiş olmak-yüksek lisans öğrenimi için dört yıllık bir lisans programından mezun olmak veya mezun olabilir durumunda olmak-,

– ÖSYM Sınav Sonuç Belgesinde yerleştirildiğiniz alanda kalarak Almanya’daki bir üniversite programını belirlemek ve

– Dil yeterliliğinizi başvuruda bulunmayı düşündüğünüz programın belirlediği ölçüde geçerli bir sertifikayla kanıtlamaktır.

Dil yeterliliği konusunu biraz daha açacak olursak, Almanca için TestDaf- TDN 4, DSH -2, II,Alman Kültür Merkezlerinde yapılan Goethe-Zertifikat C1,Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines veya GroBes Deutsche Sprachdiplom dil sertifikalarından biriyle Almanca yeterliliğini kanıtlamış olmanız veya Studienkolleg’lerde yapılan Festsllungsprüfung ‘un Almanca bölümünü başarıyla tamamlamış olmanız bekleniyor.

Belirlenen bu genel koşullar dışında Almanya’daki yüksek öğrenim kurumlarının özerk, yani bağımsız bir yapısı olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bu nedenle de yüksek öğrenim kurumları başvuru koşullarını kendileri belirleyebiliyor ve öğrencilerini de kendileri seçiyor.

Almanya’da lisans programına transfer yapmak oldukça zordur. 2-3 sınıflarda yapılmak istenen transferlerde öğrencinin Türkiye’de izlediği dersler sayılmayabilir ve 1. sınıftan devam etmek zorunda kalabilir.

Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalaması 2.5 ve üzeri olmalıdır. Ancak, önde gelen üniversiteler4 için 3.0 ve üzeri not ortalaması gerekir.