Atölye İzmir@ Blog

İtalya’daki Tasarım Okullarını Tanıyalım

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

İtalya’daki Tasarım Okullarını Tanıyalım

Accademia İtaliana

Floransa’da 1984 yılında kurulmuştur. O günden beri The Accademia İtaliana, İtalya ve Avrupa’da başlıca moda, tasarım ve snaat okullarından bir tanesi olmuştur. The Accademia İtaliana’nın İtalyan modasının merkezi olan Piazza Pitti, Floransa’da ve Roma’da okulları bulunmaktadır. Her iki şehirdeki okulların yerleri önemli heykeller ve eserlere çok yakın mesafede yer almaktadır. Ayrıca okulumuz dünyadaki en önemli moda üniversiteleri ve okullarıyla ve önemli şirketlerle çalışmaktadır. Günümüzde, binlerce The academia İtaliana’dan mezun olmuş öğrenciler moda ve tasarım şirketlerinde önemli pozisyonlarda çalışmaktadır. Accademia İtaliana Tayland’da da en ünlü moda tasarım okuludur ve Bangkok’ta yer almaktadır.

The Accademia İtaliana Kostüm Tasarımı kursları, İç ve Ürün Tasarımı kursları, Moda Tasarımı ve Takı Tasarımı kursları vermektedir. Ayrıca okulumuz İtalyan Dil Eğitimi de vermektedir

Linguaviva (Floransa, Milano, Siracusa, Lignado/ İtalya)

1976 yılından bu yana uluslararası öğrencilere tasarım, moda, müzik gibi çeşitli alanlarda İtalyanca eğitim veren Linguaviva, ayrıca yaz aylarında 10–16 yaş arasındaki gençlere yaz okulu programı düzenliyor. Floransa, Milano ve Siracusa’da yetişkinler, Lignado’da ise 18 yaş altı gençler okuyor. En seçkin kurumlar tarafından akreditasyona sahip kurumun, İngilizce kurs olanağı da mevcut. İtalyanca ve mesleki kursların toplam 4 haftalık bedeli 1.300 Euro.

Scuola Leonardo da Vinci (Floransa, Rome, Milan, Siena/ İtalya)

İtalyan devlet üniversiteleri yabancı öğrenciler için Eylül ayının ilk iki haftası süresince giriş testleri uygulayarak öğrenci alıyor. Güzel sanatlar bölümünde okumak isteyen öğrenciler öğrenim yılı öncesinde temel İtalyanca ve çeşitli sanat dersi kursları görebiliyorlar. Hiç İtalyanca bilmeyenler için 6 aylık üniversiteye hazırlık kurs fiyatı 3.705 Euro. Burada İtalyanca kursa gidenler okula daha ileriki aylarda da başlayabilir.

NABA-Nuova Accademia Di Belle Arti Milano (Milano/ İtalya)

Sanat liselerinden gelen öğrencilerin lisans programlarına kaydolduğu bu üniversitenin, yaz programlarında yabancı öğrenciler çoğunlukta. Yaz programları, İngilizce programlar sunuyor. NABA’nın en büyük özelliği, düzenlediği seminer ve konferanslarıyla öğrencilerini önde gelen sanatçılarla tanıştırması, öğrencilerine staj veya işe yerleştirmede yardım sunan bir üniversite olması. İngilizce sunduğu lisans programları arasında: Visiual sanatlar, grafik tasarım ve sanat yönetmenliği, moda ve tekstil tasarımı, tiyatro tasarımı, medya dizayn yer alıyor. İngilizce sunduğu lisansüstü programlarında arasında ise görsel sanatlar ve curatorial çalışmaları, multimedya iletişim tasarımı, tekstil ve yeni malzeme tasarımı, peyzaj tasarımı, fotoğraf ve görsel tasarım, iç tasarım, sayısal çevre tasarımı bulunuyor. NABA, ayrıca PhD imkanı da sunuyor. Lisans kabulde giriş sınavı yapılıyor. İtalyanca yeterlik ile diploma şartı aranıyor. Lisansüstünde İtalyanca veya İngilizce yeterlik ve diplomanın yanı sıra motivasyon mektubu ve portfolyo isteniyor. Yıllık harç bedeli 9.000 ile 12.000 Euro arasında değişiyor.

Lorenzo de Medici (Floransa, Roma, Toskana/ İtalya)

Lorenzo de Medici (LdM), İtalya’daki en büyük ve önde gelen uluslararası enstitülerden biri. ABD yüksek eğitim sisteminin kalite gerekliliklerine uyan okulun akademik programları, ABD’de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde tanınıyor. Güzel sanatlar, grafik tasarım, restorasyon, moda tasarım, iç tasarım, fotoğrafçılık, arkeoloji, aşçılık tasarımı ve mücevher tasarımı için yıllık harç bedeli 13.260 Euro. Daha uygun fiyatlarda olan kısa dönemli pek çok sertifika programı da mevcut.

Florence University of Arts (Floransa/ İtalya)

Ders dili İngilizce. Sosyal bilimlerden, edebiyatın tüm alanlarına kadar pek çok farklı bölümün olduğu üniversite, İtalya’da yabancı öğrencilerin en rahat edeceği ve kolaylıkla kendilerine uygun bölümler bulabileceği bir kurum. Güzel sanatlar ve görsel sanatlar, yaşam bilimleri, çevre araştırmaları ve insan hizmetlerinde iki sömestr 9.500 Euro; farklı modüller farklı fiyatlar içeriyor.

Up To Date Fashion Academy (Milano/ İtalya)

Moda merkezi olan Milano’da yer alan Uptodate Fashion Academy’nin akademik kadrosu, stilistler, makyaj artistleri, saç stilistleri, fotoğrafçılar, imaj danışmanları ve diğer profesyonellerden oluşuyor. Öğrencileri bugünün moda dünyasının en iyileri arasında. Kadro, öğrencilere teknik bilginin en üst seviyesinde eğitim vermekte, en ünlü moda evlerinde staj imkanı sağlıyor. 5 aydan 1 yıla kadar akademik moda tasarım eğitimi sunuyor. Daha kısa dönemli isteğe bağlı kurslar da mevcut. İtalyanca ve İngilizce olarak verilen programlardan 1 yıllık harç bedeli 12.900 Euro alınıyor.

Polimoda International Institute Fashion Design &Marketing (Firenze- Floransa/ İtalya)

Polimoda, dünyanın önde gelen moda okullarından birisi. Hazırlık eğitiminden lisans ve lisansüstü yaz okullarına kadar modanın tüm açılarını inceleyen yüksek kaliteli eğitimler sunuyor. İngilizce sunulan programları arasında lisansta; moda tasarım, ayakkabı tasarım ve aksesuarları; yüksek lisansta moda tasarım gelişimi, lüks yönetimi, moda ticareti ve yönetimi, moda ayakkabı tasarım yönetimi, moda firmaları yönetimi, lüks spa yönetimi, moda çanta ve aksesuar geliştirme tasarımı, sanat ve moda yer alıyor. İsteyen öğrenciler İtalyanca takviye dersleri alabiliyor. Alımlarda, diploma, portfolyo, İngilizce yeterlik gibi şartlara dikkat ediliyor. Yıllık harç bedelleri 7.000 Euro ile 14.000 Euro arasında değişiyor.

Domus Academy (Milano/ İtalya)  

Pek çok tasarım bölümünü içinde barındıran Domus Academy, alanında isim yapmış en iyi okul. Pek çok üniversite ile anlaşması mevcuttur. İngilizce yüksek lisans bölümleri arasında; aksesuar tasarım, iş tasarımı, otomobil tasarımı, moda tasarımı, etkileşim tasarımı, iç tasarım, ürün tasarımı, kent yönetimi ve mimari tasarım, kültürel deneyim tasarımı ve yönetimi yer alıyor. Okul, kısa dönem ve yaz dönemi kursları da düzenleniyor. Programlar ocak ayında başlıyor. Son başvuru tarihi 30 Kasım. Harç ücreti yıllık 17.000 Euro + yüzde 20 KDV. Başvuru formu, motivasyon mektubu, diploma, referans mektubu, CV ve portfolyo isteniyor.

Instituto Superiore di Design Di Nipoli (Napoli/ İtalya)

Grafik tasarımı, moda tasarım, medya tasarımı, animasyon ve video medya dizayn, 3 senelik bölümler olup eğitim dili İtalyanca. Grafik tasarım, kurumsal kimlik, web tasarımı, video tasarımı, 2D animasyon bölümlerini 1 sene okumak mümkün olup bölüm dilleri İngilizce ve İtalyanca. Grafik tasarımı ve web tasarımı bölümlerinin yaz okulları da mevcut. Medya tasarımı, moda tasarım ve grafik tasarımı alanlarında master imkanı var; bölümlerin eğitim dili İngilizce ve İtalyanca. Okul, kayıt veren yabancı öğrencilere yoğun İtalyanca kursu vererek bölüme hazırlıyor. Başvuruda portfölyo, CV ve diploma gerekiyor. Transfer imkanı mevcut. Son başvuru tarihi 5 Eylül. Lisans harç ücreti yıllık 6.000 Euro olup lisansüstü ücreti 8.000 Euro.