Atölye İzmir@ Blog

Moda Tasarımında Kumaş Seçimi

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Moda Tasarımında Kumaş Seçimi

Atölye İzmir’deki Moda Tasarımıcısı adayları Kemeraltı Kumaş Seçerken dikkat ettikleri özellikler;

Desen: Bazen her kumaş her modele gitmiyor. Çok harika bir tasarımı çok sıradan gösteriyor ya da çok basit çizgileri müthiş ilginç kılabiliyor. Ama bu model için aynı şeyi söyleyemem. Şimdiye kadar 3 kez diktim. Özellikle sol resimde gördüğünüz versiyonunda astar olarak düz lacivert bir vual kumaş kullanmıştım. Neredeyse desenli kumaşı bir kenara bırakıp, astarıyla gezecektim! Bence bu model her desenle gider. Zevk sizin.

Tür: Kumaş türü olarak da elbiselik, dökümlü kumaşları tercih edebilirsiniz. Sık dokunmuş ya da fazla esnek kumaşların güzel duracağını zannetmiyorum. Yine de, tercih sizin.

Astar: Bu modelde mutlaka ASTAR KULLANMAMIZ GEREKİYOR. Kumaşınızı seçerken onunla uyumlu bir astarlık kumaşı da hazır etmelisiniz. Ben yazlık giysiler için ya penye ya da vual kullanıyorum astar olarak. Şöyle havadar havadar iyi geliyor pamuklular.

Metre: Kabaca 34-42 beden arası için elbiselik kumaş ve astardan 1.5 m yeterli. Elbisenizi yere kadar uzun / maxi yapmak isterseniz daha uzun alabilirsiniz. Kısa kullanmak isteyenlere 1′er metre de yetebilir. Zira kol eklemeyeceğiz. Daha büyük bedenler için yine elbiseyi dikmek istediğiniz boya göre her birinden 2 – 2.5 metreye ihtiyacınız olacaktır.

Atölye İzmir’e Moda Tasarım hakkında danışabilirsiniz. Tıklayın biz sizi arıyalım.