Photoshop, Adobe’nin geliştirdiği piksel tabanlı görüntü işleme programıdır. Görüntüler yan yana ve üst üste dizilen renk kutularından oluşur. Photoshop’ta görsele yaklaştığınızda renk piksellerini görebilirsiniz. Bir inch uzunluğunda yer alan piksellerin sayısı bize çözünürlüğü verir. Piksel sayısı ne kadar yüksekse, görselin kalitesi o kadar iyi olur.
Photoshop, fotoğraf işleme ve manipülasyon konusunda dünya standardı haline gelmiştir. Görüntüler üstünde kusursuz manipülasyonlar yapabilmek için birçok araçla donatılmıştır. Dijital fotoğraflar üzerinde yapılan her türlü değişikliğe manipülasyon diyebiliriz. Birden çok fotoğrafı birleştirme yoluyla olabileceği gibi tek bir fotoğraf üzerinde yapılan deformasyon ile de yapılabilir. Bu yöntemle fotoğraf bambaşka bir görünüm alır. Fotoğrafların birbiriyle uyumlu olması güzel bir manipülasyon için şarttır.

Adobe Photoshop programı sayesinde yapabileceğiniz işlemlerin kesin bir sınırı söz konusu değildir. Grafiksel anlamda hayal edebileceğiniz tüm çalışmaları yapmanıza imkan tanıyor. Genel olarak yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanabilir; Logo Tasarım, Web Tasarım, Maskot Tasarım, Fotoğraf Manipülasyon, Özel Çizimler, Reklam Hazırlama, Afiş Hazırlama, Fotomontaj. Bunlar gibi daha birçok farklı alanda çalışmalar yapabilir ve en iyi şekli ile inanılmaz tasarımlar ortaya çıkarabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Photoshop’ta görselin kullanım amacı basılı medya ve web ortamı içinse farklı ayarlar yapmak gerekir. Basılı medya için CMYK renklerinde ve 300 dpi olmalıdır. Dijital ortamda ise RGB renklerinde ve 72 dpi olmalıdır. RGB renk modu fotoğraf makinesi, televizyon ve bilgisayar ekranı vb.görüntüleme cihazlarında kullanılır. Masaüstü yayıncılıkta ise CMYK renk moduna çevrilir.

Photoshop oldukça gelişmiş bir arayüze sahiptir. Arayüzde araç, menü ve paneller vardır. Kullanıcılar  Photoshop’un sunduğu araç ve panelleri, hareketli oldukları için kendi çalışma alanlarını düzenleyebilirler. Photoshop’ta çalışma alanını 9 ana başlık altında toplayabiliriz. Menü çubuğu, Kontrol Panel, Araçlar Paneli, Döküman adı/Uzantısı/Renk modu, Cetveller, Kılavuz çizgileri, Çalışma alanı, Görsel dosyası ve Panellerdir.

Photoshop’ta çalışmayı kolaylaştıran katmanları şeffaf birer asetat kağıdı olarak düşünebilirsiniz. Her görselin birbirini etkilemeden istenilen değişikliğin, görsellerin katmanı seçilerek hızlı bir şekilde yapılması sağlanır.
Merve Cıva
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply