Tasarımın her dalı, içinde bulunduğumuz çağ gereği, baş döndürücü bir hızla ilerlemekte olan teknoloji ile paralel bir devinim içerisinde. Öyle ki, bu progresyonda tasarım ve teknolojinin ayrı kavramlar olarak düşünülmesi imkansız.

Moda endüstrisinin gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilen pek çok yazılımın yanı sıra, akıllı kumaşlar, nano teknoloji giysiler derken, inovasyon çağının  getirilerinin her zerresine kadar nüfuz ettiği bu tasarım dalı düşünülecek olduğunda yalnızca üretim alanı değil, işin tasarım, artistik görselleştirme ve sunum süreçlerini kapsayan boyutta da artık geleneksel yöntemlerle sınırlı kalan tasarımcı sayısı neredeyse bir elin parmaklarını geçmeyecek dercede az kalmış durumda.

Hayatta boşa kaybedecek bir dakikamızın bile kalmadığı, gündelik işlerin bile en pratik ve hızlı bir zaman akışına uyumlanması gereken bir zamanda, hayata geçirilecek olan moda ürünlerinin de, hem tasarım hem de sunum sürecine hazırlık aşamalarının da en pratik ve etkileyici olan yollarla hazırlanması, hem tasarımcı hem de müşteri için elzem bir davranış biçimine dönüşmüş durumda.

Tasarım programlarının baskı kalitesi üzerindeki etkileri, pratik ölçülendirme metodları, hem üretime hem de sunuma yönelik olarak iki ve üç boyutlu artistik ve teknik formları oluşturmada kolaylık, nihai gerçekçi görünüm faktörü ve hız gibi saymakla bitmeyecek olan avantajları sayesinde tüm endüstri içinde farklı yöntemlere nazaran daha çok tercih edilmesini sağlamıştır.

Atölye İzmir bünyesinde gerçekleştirdiğimiz Bilgisayar Destekli Moda Çizim Teknikleri dersleri ile her geçen gün yeni bir moda tasarımcısı adayında yeni kazanımlar yaratmaktayız. Siz de kendinizi bilgisayar destekli moda tasarımı ve sunum teknikleri alanında geliştirmek isterseniz, çalışmalarınızı dijital ortamda oluşturabileceğiniz program eğitimlerimize katılın.

Duygu Tezsever
Atölye izmir Moda Tasarımı Eğitmeni

Leave a Reply