Moda Tasarımcısı olmadan önce bilmeniz gereken 4 Önemli Konudan Söz edeceğiz;

Moda tasarımcısı olma yolunda ilerlerken;

1 – Usta- Çırak İlişkisi

Moda tasarımcı olmak isteyenler için en büyük tavsiyemiz usta-çırak ilişkisini yaşayarak kendilerini eğitmeleridir. Bu süreç bir moda evinde staj da olabilir,  bir terzinin yanında çalışmak, bir butik te satış elemanı olarak çalışmak, bir moda markasının gelişimi için farklı departmanlarda çalışmak. vb. tüm süreçleri usta çırak ilişkisiyle yaşayarak öğrenmesi gerekir.

2 – Üretim Teknikleri (Dikiş + Kalıp)

Moda tasarım sadece hayal etmek ve çizmek değildir! Üretilebilecek moda ürünleri tasarlamak için kalıp ve dikiş bilgisi deneyerek ve yaşayarak öğrenmek gerekir. Bu konuda eğitim alsanız dahi, tekrar ederek farklı model uygulamaları yaparak ilerleyebilrisiniz.

3. Bilgisayarda Dijital Tasarım

Günümüzde, Moda tasarımda sadece elde çizim yapmak, boyama tekniklerini iyi bilmek pek yeterli değil. Dijital bir çağda yaşadığımız için tasarımcılarında dijital çizim ve moda illüstrasyonları yapması beklenir.

4. Başarılı bir PORTFOLYO 

Başarılı bir MODA Portfolyosu için tüm tasarım sürecini anlatan projeler hazırlamak ve üreterek sunmak önemlidir.

  • Moda tasarımcı olmak için önemli olan bu 4 konuda Atölye İzmir’den destek alabilir, Eksiğiniz varsa eksiklerinizi tamamlama eğitimlerine katılabilir, veya baştan düz çizgiyle başlayarak moda koleksiyonları hazırlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply