İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon; bir hikayenin, bir mesajın, bilimsel bir buluşu görselleştirerek anlatma, betimlemedir. İllüstrasyon çizen sanatçıya illüstratör nedir.

Daha önceden geleneksel resim yöntemleri, suluboya, akrilik, baskı teknikleri, guvaj boya vb. resim teknikleri kullanılarak yapılan çizim ve boyanarak yapılan illüstrasyonlar günümüzde dijital araçların çoğalmasıyla Grafik tablet, bilgisayar ve çizim tabletleriyle uygulanmaktadır. Bu bağlamda dijital illüstrasyon olarak isimledirilir.

Peki illüstrasyonlar nerelerde kullanılır? diyorsan

Dergiler, kitaplar, eğitim materyalleri, animasyon, oyun ve filmler gibi sektörlerde metin, kavram veya sürecin görsel olarak ifade edilmesidir. İllüstrasyon çalışmaları illüstratörler tarafından tasarlanır ve oluşturulur. Bununla birlikte illüstrasyon artık küresel bir pazara girebilen değerli bir sanat formu haline gelmiştir.

İllüstrasyon Çeşitleri

Görsel olarak pek çok alanda illüstrasyon çalışmaları karşımıza çıkar. Film afişlerinden, kitap kapaklarına, çocuk oyuncak kutularından, bebek araç gereçlerinin tanıtımlarına. İlaç kutularının üzerinden tabelalara. illüstrasyon çeşitleri;

  • Mimari İllüstrasyonu
  • Arkeolojik İllüstrasyonu
  • Botanik İllüstrasyonu
  • Moda İllüstrasyonu
  • Bilgi Grafikleri İllüstrasyonu
  • Medikal İllüstrasyon
  • Kitap ve Dergi İllüstrasyonu
  • Bilimsel İllüstrasyon

Atölye İzmir’de Dijital İllüstrasyon Eğitim İçeriği;

Haftada 1 gün 4 çalışma saati toplam 3 ay süren eğitimde,

-Moda İllüstrasyonu

-Mimari İllüstrasyon

-Çocuk Kitabı İllüstrasyonu

-Yayın İllüstrasyonu gibi dallarda özel olarak seçilen konulardan birinde dijital illüstrasyon uygulamaları yapılır.

Eğitim Nasıl Uygulanır?

Bilgisayarda Wacom marka grafik tabletle Adobe Illustrator + Photoshop, Pad üzerinde Procreate gibi dijital çizim araçlarıyla uygulamalar yapılır.

*Dijital İllüstrasyon Eğitimlerimiz Bireyseldir. Buradan hemen kayıt olarak size özel gün ve saatte illüstartör eğitmenlerimizle uygulamalı atölyemize katılın.

Dijital illüstrasyon eğitimi hakkında sorularınız için 05418508137 den bize ulaşın.

Özgün makale: Yazan: Özge Mardi Bayar

Lütfen alıntı yapmayınız.

 

Leave a Reply