UX, User Experience açılımı ile kullanıcı deneyimi olarak kullanılır. UX Design, arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların tasarım üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağı ile ilgilenir. Bir nevi tasarımın çalışmasıdır diyebiliriz. Yüzeysel bir araç olan tasarım, UX Design sayesinde çalışan bir tasarıma dönüşür ve etkileşim artırmaya başlar.

UX Design yapan kişilere ise UX Designer adı verilir. Tasarımla ilgili bir alan olmasına rağmen tasarım yapmak anlamına gelmemektedir. Web site ve mobil arayüzün kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve etkileşimini artırmak için tasarımsal elementleri kullanarak çalışır. Grafik tasarım altyapısına sahip olması beklenir.

UI tasarım  User Interface anlamı ile “Kullanıcı Arayüz Tasarımı” olarak türkçeleştirilmiştir. Akıllı saatlerden, akıllı gözlüklere hatta akıllı aynalara kadar, online platformda görebildiğiniz her alan arayüz olarak nitelendirilir. Arayüz tasarımında iyileştirme ve geliştirme yapmak kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bunun için arayüz tasarımcıları ikon yerleri, renk skalaları, oran ve orantı gibi değişkenleri kullanırlar ve geliştirirler. Bu haliyle baktığımız zaman UI design grafik elementlerinden oluşan tasarım içeren ürünlerdir.

Lise veya üniversiteden Grafik Tasarım mezunuysanız UI / UX design eğitimine katılarak güncel bir uzmanlık alanı elde edebilirsiniz.

Grafik Tasarım Mezunu değilseniz, Atölye İzmir’de Grafik Tasarım Uzmanlığı veya Grafik Okulu eğitimlerine katılarak içerik tasarımı konusunda uzmanlaştıktan sonra bu eğitime katılabilirsiniz.

Atölye İzmir UI / UX eğitimine hemen şimdi buradan kayıt olun.

instagram

Leave a Reply