Dünya çapında iklim değişikliğine inovatif ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla düzenlenen ve iş fikri yarışması olan Climathon, yereldeki farklı paydaşların 24 saat boyunca şehirlerindeki mevcut sorunlar için çözüm üretmelerini sağlamaktadır.  Climathon-İzmir’19 ESIAD, ORIGINN, IDEMA işbirliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla küresel çapta 100’ün üzerinde şehirle eş zamanlı olarak 24-25 Ekim’de ikinci kez İzmir’de düzenlenecektir. Climathon İzmir’19’un bu seneki temaları; – Doğal afetler, orman yangınları – Su başta olmak üzere doğal kaynakların verimli kullanımı – Çevre dostu akıllı şehir çözümlerinin uygulanması olarak belirlendi.

Ödüller:

1.lik ödülü: 5.000 TL

2.lik ödülü: 3.000 TL

3.lük ödülü: 2.000 TL

Başvuru için;

Instagram: #Climathon stopthefire

İzmir, Ege bölgesinde 4 milyondan fazla nüfusu ile Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biridir. İzmir, geçmişinde ve bugün birçok sektöre ve hizmete ev sahipliği yapmaktadır. Tarım, sanayi, turizm gibi bir çok sektör kent içerisindeki faaliyet alanlaraına ev sahipliği yapıyor, birçok uluslararası ve ulusal marka ve şirket İzmir’de faaliyetlerini sürdüyor. İzmir, Türkiye’nin Avrupa’ya ve dünyaya açılan kapısıdır. Birçok Avrupa ülkesine uçakla 3 saat uzaklıktadır. Ege Denizi’ne çok uzun bir kıyısı var. İzmir de iklim değişikliğinden ve dünyadaki etkilerinden etkilenen kentler arasında üt sıralarda.

Geçen yıl İzmir, “Medicane” adı verilen tropikal kasırgadan dolayı oldukça etkilendi. Sorunlar hala çevremizde  ve biz çözmedikçe ortadan yok olcak gibi de değiller. Doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesini önlemeye odaklanmalıyız.

Kaynak: climathon.climate-kic.org/tr/izmir

Leave a Reply