Müşteri Deneyimi – Customer Experience (CX)

Müşteri deneyimi (Customer Experience /CX) kullanıcıların tüm hayat döngülerini kapsar. Farklı ürünler hakkında bilgi toplamakla başlayan döngü, tüm alım süreci, kullanım, tamir ve tekrar alımla tamamlanır. Buradaki her şey müşteriye nasıl davranıldığı, ne önerildiği veya ürünle alakalı ne anlatıldığıyla ilgilidir.

Kullanıcı Deneyimi – User Experience (UX)

Kullanıcı deneyimi (user experience /UX)  ürünün dijital kısmıyla ve müşteriye verilen hizmet tarafıyla ilgilidir.

UBER bunu için güzel bir örnek olabilir. UX tasarımcıları UBER’in hem mobil uygulamasında hem de tarayıcısında (browser) çalışma alanına sahiptirler. Çalışma metotları diğer tasarımcılar gibi sırayla: araştırma, problem saptama, çözüm bulma, test etme ve piyasaya sunmaktır. Tek farklı olan nokta bunların site haritası, kullanım rahatlığı gibi konuların hazırlığı ve testlerinin dijital ortamda yapılıyor olması.

Netsville.com

Yani bir UX tasarımcısı araştırmada, testlerde ve tasarımda yer alır. Tasarımcılar kod kullanarak teknik kısma  ya da daha çok işletme kısmına yakın olabilirler.

Kullanıcı Arayüz – User Interface (UI)

Kullanıcı ara yüzü (User Interface /UI) tasarımcıları müşterilerin doğrudan kullanacakları tüm öğelerle ilgilenirler.

Eggplore UI Stil Kılavuzu

Burada ayrıntı önemlidir. Görsel tasarımcı genel görünüm ve konu uyumuyla ilgilenirken UI tasarımcıları buton boyutu, bağlantı noktaları ve tüm hata formları üzerinde çalışırlar.

Kadir Bayar

Leave a Reply