Moda, öylesine ışıltılı bir dünya ki, dışarıdan bakan Herkes bu göz kamaştırıcı ve büyülü  dünyanın içine girmek,  renklerin, desenlerin eşsiz dünyasına kapılmak, hayallerini, özgürce yaşamak ve tüm bunların yanında şöhret, imaj, güç ve dolayısı ile paranın getirdiği o muhteşem  hayatın içinde olmak istiyor.Ama moda dünyasının içinde yer edinebilmek, tutunabilmek hele ki bu dünyanın başrolünü paylaşan tasarımcılardan biri olabilmek, dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Bu büyülü kapıdan içeri girebilmek için öncelikle azim, sabır, ciddi bir eğitim, yetenek ve büyük bir tutku olması gerekiyor.

Bu büyülü dünya için bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi ile başlayabilirim. Tasarımcı olmak için dikiş bilmek gerekir mi ? Bu son zamanlarda karşıma çıkan en çok sorulan sorulardan biri, hatta tek soru diyebilirim.

İyi bir tasarımcının nasıl renkleri, denge ve oran duygusunu , kumaşları   vb.. detayları bilmesi gerekiyorsa evet dikişi de bilmesi gerekiyor. Öyle ki Dikiş bilmeyen birisinin hayal ettiği şeyleri hayata geçirmesi çok zor hatta imkansızdır. Zira, her şeyin bir kalıbı, her kalıbın da püf noktaları vardır. Siz hayal edersiniz, hayalinizi kalıba döker, keser ve dikersiniz. İyi bir tasarımcı  olmak için biraz  değil en detayına kadar dikişi ve tekniklerini bilmeniz  gerekir. Modelist sizi anlamadığında hayalinizi kalıba dökebilmeli, makineciniz uygulamak istediğiniz bir şeye yapılamaz dediğinde, makinaya oturup nasıl olacağını gösterebilmelisiniz. Kısacası piyasa tabiri ile bir tasarımcının atölyenin tozunu yutması beyninde kurguladığı andan modelin paketlendiği  ana kadar her adımına hakim olması gerekir .

Yazan: Ümran KAYAN / Atölye İzmir / Moda Tasarımcı & Moda Tasarım Eğitmeni

 

Leave a Reply