Topuklu ayakkabıların ilk önce erkekler için yapıldığını biliyor muydunuz.?

Şaşırdığınızı  duyar gibiyim …  Tam olarak tarihi bilinmemekle beraber, tahmini olarak askerler tarafından kullanıldığı sanılıyor. Kimi kaynaklara göre İran, kimi kaynaklara göre ise Romalı askerler tarafından at sürerken ayaklarını üzengide tutabilmek için topuklu ayakkabı giydikleri söylenir.18. yüzyılın sonunda, tarihe “Büyük Erkek Feragatnamesi (Great Male Renunciation) adıyla geçen fenomen ortaya çıkmıştır. Bu tarihi fenomen; erkeklerin süslü, mücevherli, parlak renkli giysiler ve topuklu ayakkabı giymekten vaz geçmeleri anlamına gelir.

1740’a gelindiğinde erkeklerin topuklu ayakkabı giymekten tamamen vazgeçtikleri görülür. Askerlerden sonra topuklu ayakkabılar zamanla Avrupa’ya yayıldı ve aristokratlar giymeye başladı. 17. yüzyılın ortalarından itibaren ise topuklu ayakkabılar, ‘kadınsı’ niteliklerle ilişkilendirildi ve zamanla bir kadın giyimine dönüştü. 20.yüzyılın ortalarına kadar topuklu ayakkabılar daha kalın bir  görünümdeydi.2.dünya savaşından sonra ise ‘stilettolar’ ortaya çıktı ve deyim yerindeyse tam bir moda akımı yaşandı. Fakat o dönemlerde de sivri topukların zemine zarar verdiği gerekçesiyle kamu alanlarında giyilmesi yasaklandı. 1980’lerden sonra da bu yasak kalktı ve topuklu ayakkabı tamamıyla içimize girdi.

Günümüzde ise zarefetin, şıklığın vazgeçilmez tamamlayıcısı olan topuklu ayakkabılar kadınlar arasında adeta şıklık yarışı için en önemli aksesuar halini almıştır.Topuklu ayakkabı giyen kadınlar düz ayakkabı giyenlere nazaran daha kıvrımlı hatlara sahip gibi görünüyorlar.Ayakkabının kadın belini arkaya doğru itmesi, göğüsleri daha dışarı çıkarması, yürürken sergilenen tavır topuklu giyen kadınları daha ön plana çıkarıyor. Daha özgüvenli bir bireyi karşımızda görmemize sebep oluyor.Bu sebeple kadınların ilk tercihi topuklu ayakkabı oluyor. Ancak,Topuklu ayakkabı seçerken ayakkabının giyildiği ortam da göz önünde bulundurmalıdır. Düğün, akşam yemeği daveti gibi kısa süreli organizasyonlarda fazla ayakta kalınmayacağı için yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilebilir. Fakat iş ortamında giyilen ayakkabılar gün boyu kullanılacağı için nispeten daha küçük ve rahat topuklu ayakkabılar olmalıdır. Topuklu ayakkabıyla güzel yürümenin en basit yolu ise düz ayakkabıyla yürüyor gibi bütün ayağın hızlı bir şekilde yere temas etmesidir. Yüksek topuklu giyerken ilk önce topuğunuzu, sonra parmak uçlarınızı yere temas ettirirseniz adımlarınız daha doğal görünür benden söylemesi 🙂 Yazan: Ümran KAYAN / Atölye İzmir / Moda Tasarımcı Eğitmen

Leave a Reply