Tasarım  yaparken kumaş seçimi, tasarımın genel görüntüsünü ve kullanılabilirliğini belirleyen önemli bir faktördür. Kumaş seçimi, tasarımın stilini, dokusunu, dayanıklılık, renk kullanılabilirlik gibi özelliklerini belirlemektedir. 

İşte tasarım yaparken kumaş seçimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar :

Fonksiyon: Kumaşın ne amaçla ve nerede kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Mesela, spor giyim için terletmeyen, nefes alan kumaşlar tercih edilirken, iş giyiminde daha dayanıklı ve bakımı kolay özellikleri olanlar tercih edilebilir.

Doku ve his: Kumaşın doku ve hissi, tasarımın tarzını  ve kalitesini belirler.. Pürüzsüz kumaşlar daha modern ve şık bir görünüm sağlarken, kabarık kumaşlar daha romantik bir görünüm sağlayabilir.

Renk ve desen: Kumaşın rengi ve deseni, tasarımın görsel çekiciliğini ve stilini belirler. Belirli bir renk veya desen seçmek, tasarımın bir parçası olan diğer öğelerle uyumlu olmalıdır.

Dayanıklılık: Kumaşın dayanıklılığı, giysinin kalitesini ve  ömrünü belirler. İyi bir tasarım, dayanıklı kumaşlar kullanarak yapıldığında daha iyi bir sonuç verir.

Dikiş özellikleri: Kumaşın dikiş özellikleri, tasarımda  nasıl dikiş yapılacağına karar verir. Kumaşın esnekliği, kolay katlanabilirliği ve kırışıklıkların kolayca düzeltilmesi gibi faktörler, tasarımda dikkate alınmalıdır.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, moda tasarımı yaparken doğru kumaş seçimi yapmak çok önemlidir. Kumaş seçimi, tasarımın başarısı ve kıyafetin  kalitesi için hayati bir rol oynar.

Atölye İzmir Moda eğitimlerine katılarak Moda tasarıcısı eğitmenlerle usta-çırak ilişkisiyle çalışarak mesleğinize katkıda bulunabilirsiniz.  Eğitimlere katılmak  için buradan kayıt olun.

 

 


Ümran KAYAN /Atölye İzmir Moda Tasarımcı ve Eğitmen

Atölye İzmir / Moda Eğitimleri / 05418508137 

Leave a Reply