Sayfa tasarımı yaparken uymanız gereken bir sütun ya da grid mantığı bulunuyor olabilir. Bu durumda kendinizi özgür hissetmeyebilirsiniz fakat bu özellikle süreli yazılarda devamlılığı sağlayan bir durumdur. Ama aktif ve pasif alanları, görsel öğeleri doğru kullanırsanız gerçekten etkileyici tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Sayfa tasarımını yaptığınız tür bir dergi, gazete ya da çok sayfalı bir içerikse burada dikkat etmeniz gerek nokta okunabilirliği ön plana almak olmalıdır. Bir sayfaya ilk kez baktığınızda önce dikkatimizi görseller yani koyu değerler çeker. Daha sonra biraz daha büyük puntolarla ya da bol yazılmış kısa yazılar yani orta değerlere dikkat ederiz. En sonunda da metne yani açık değerlere yöneliriz. Bir sayfada bu şekilde açık, orta ve koyu değerlere dikkat etmelisiniz. Bunlar dengeli olduğunda sayfa görevini gerçekleştirecek ve önce koyu değerlerle okuyucunun ilgisini çekip daha sonra yazıyı okutacaktır. Buna sayfa tasarımında üç temel leke değeri diyoruz.

Sayfa tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer bir kural ise denge, zıtlık, hiyerarşi ve vurgu kullanımıdır. Sayfayı tasarlarken simetrik mi yoksa asimetrik bir denge mi kuruyorsunuz? Bu tek bir sayfa içinde geçerli olabileceği gibi karşılıklı sayfalar için de geçerli. Dengeli bir sayfa yapısı daha sakin ve net bir görüntü sunacaktır. Buna karşın simetrik bir yapı da doğru kullanıldığında oldukça dikkat çekici olabilir.

Zıtlık dediğimiz durum ise aslında bu koyu, orta ve açık değerlerin kullanımıyla ortaya çıkmış oluyor. Bir zıtlık durumu oluşturmak istiyorsanız koyu ve açık değerleri birbirine karşıtlık oluşturacak şekilde kullanmalısınız. Buna göre görsel elemanları sayfa içinde dağıtabilirsiniz.

Hiyerarşi de yine aynı şekilde koyu, orta, açık kuralına dayanıyor. Mesela bir dergi sayfasını düşündüğünüzde ilk önce dikkatimizi görseller çeker. Daha sonra dikkatimizi çekmesi gereken şey ise konunun başlığı ve spot metinlerdir. Dolayısıyla başlıklar olabildiğince dikkat çekici olmalı, spot da başlığa göre biraz daha geri planda, metinden ise ön planda olacak şekilde tasarlanmalıdır. Zaten bu şekilde okuyucunun dikkati çekildiyse ardından da metin okunacaktır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için linke tıklayarak sayfa mizanpajıyla ilgili eğitim setimizi izleyebilirsiniz.

Merve Coşkan
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

 

Leave a Reply