Moda Tasarımcıların Okuması Gereken 5 Kitap

Modayı yalnızca dergilerden, moda sayfalarından, bloger köşelerinden, takip etmek sizler için yeterli olmayabilir. Moda terimi çok geniş kapsamlı, geçmişi büyük ve derin olan önemli bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Birşeyi tanımak için öncelikle onun ne olduğunu bilmek gerekir.örneğin; farklı bir modele sahip ceket tasarlayacak olursanız, öncelikle ceketin temel modelini doğru şekilde kavramanız ve bilmeniz gerekir. Belkide bu durumda detaylı araştırma yapmanız sizler için yararlı olur.Ceketin ilk çıktığı dönemleri araştırmak, geçmişe dayalı bilgileri toparlamak, sizleri doğru yola çıkaracaktır. Bu konuda sizlere yardımcı olabilmek için önemli moda kitaplarını biraraya getirdik.

1. Modanın Tüm Öyküsü

Giyinmek bizler için önemlidir. İnsan kendini değerli ve güzel hissetmek ister.Kendini ifade edebilmenin yollarıdır giyinmek.İnsanın amacına yönelik olan bu kitap tam da bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Klasik Yunan ve Roma dönemi, Çin-Tang Hanedanlığının saray kıyafetleri, Japon kimonolarının ortaya çıkışı, Kolomb öncesi Amerika kumaşları, Rönesans, Restorasyon ve Romantik Çağ kostümleri, Belle Epoque ve Art Deco, spor giyim, hazır giyim, haute couture, İngiliz erkek giyim devrimi, Japon sokak modası ve daha nicesi… Kültürel ve taihsel olayların, moda ikonlarının, modaya nasıl yön verdiğini ortaya çıkartıyor. Marnie Fogg öncülüğündeki uzman bir ekip tarafından kaleme alınmıştır. 

Kitabı gör.

2. Geçmişten Günümüze Giyim, Kuşam ve Stil Rehberi

Herkesin kendine ait bir stili vardır, geçmişten bugüne kadar çok farklı tarzlar görmekteyiz. Bu yüzden bu kitap birçok tarzı birarada sunabilecek, eşsiz görsel şölene davet ediyor. Milat öncesinden başalayıp, günümüze kadar gelip, geçen başlıca dönemler, kültür ve düşünce birikiminin ifadesi olarak sunuluyor. Bütün tarzdaki kıyafetleri birarada sunabilecek çeşitliliği bu kitapta  bulabilirsiniz.Marie Antoinette, Jacqueline Kennedy, Twiggy gibi önde gelen moda ikonları profil sayfalarında tanıtılıyor.Birçok stil tarzı açıklanarak sizlere yardımcı olabilir. Bu kiltap tam anlamıyla gelmiş geçmiş bütün ,yerli ve yabancı önemli isimler yapmış modacılar, aynı zamnda usta ressamların tablolarını örneklendirip, tasarımı farklı boyutlara taşıyarak, sizlere önemli etkiler bırakabilir.

Kitabı gör.

3. Giyimde Renklerin Uyumu

Giydiğimiz kıyafetler, gün içerisindeki modumuzdan çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimize kadar pek çok noktada üzerimizde dolaylı ve doğrudan etkilere sahiptir. Güzel giyindiğimizde özgüvenimiz yükselir, haliyle bu durum da gün içerisindeki modumuzu yükseltir. Çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimiz de yine şık görünümümüz sayesinde olumlu olarak etkilenir.Giym konusunda ciddi anlamda sorunlar vardır bu kitap size bu konuda yardımcı olacaktır. Sadece markalı ürünler satın alarak şık olunacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, doğru renkler ve basit kombinler ile şık olmak ta mümkün.Renkler uyumuna bu kitapta şahit olacaksınız.

Kitabı gör.

4. Stilistlerin Alışveriş Yaptığı Yer

Kesinlikle bu kitaba bayılacaksınız. Tasarımcıların, Stilistlerin, Editörlerin, Blogcuların, Modellerin, Kostüm Tasarımcılarının, Sokak Stili Yıldızların ve Tastemakers’ın Gizli Kaynak Listesi içerik olarak merak edebileceğiniz konular resmen sıralanıp sizlere sunulmuş değerli bir mücevher gibi.. uzun süredir moda gazetecisi olan ve Hollywood Reporter’da Kıdemli Moda Editörü Booth Moore,  Dünyanın heryerindeki alışveriş listesini biraraya getirerek size kolaylık sağlıyor.

Uluslararası moda otoritesi olan Moore, Paris’teki gizli antika mücevherlerden Paris’e kadar en iyi tasarımcıların, stilistlerin, editörlerin, blogcuların, modellerin, kostüm tasarımcılarının, sokak stili yıldızlarının ve alışveriş merkezlerinin yapımcılarının 175’inden fazlasıyla röportaj yaptı. Sydney’de, eski okul New York kuruluşlarından ve Los Angeles’taki siparişe göre yapılmış mücevherlerden Hong Kong’daki en iyi sokak pazarlarına kadar gelmekte olan yerel tasarımcı butikleri, moda seçkinlerinin tüm alışveriş sırlarını ortaya koyuyor. Okurken kendinizden geçeceksiniz.

Kitabı gör.

5. Şıklığıyla Göz Kamaştıran Kadının 100 Vazgeçilmezi

Bu kitapta aslında tam da ihtiyaç duyduğumuz içerikleri bulacaksınız. Alışveriş yaparken gereksiz birsürü işe yaramaz parça alırız bir de onları gardıroba tıkıştırırız.D aha sonra kullanmadan eskiyip gider o parçalar aslında çok yanlış yolda ilerlediğimizi alışveriş yaparken önemli birçok detayı kaçırdığımızın farkındayız. Bunlaşrı giyceksiniz şunları giymiyceksiniz şeklinde anlatmıyor, aldığınız parçayı nasıl değerlendirebileceğinizden söz ediyor.  Ayrıca mutlaka dolabınızdaki bulunması gereken önemli parçalardan söz ediyor. hadi bu kitaba biraz kulak verelim.

Kitabı gör.

Mine Aslan
Atölye İzmir Moda tasarım Eğitmeni