Moda, yalnızca giyim tarzıyla, bir kendini ifade etme yönteminden biraz daha fazlası, aynı zamanda tasarım yoluyla yaratıcılığın da bir ifadesi olarak hayatımızda yerini almış durumda.

Moda, her zaman ve sürekli olarak yeni olanın bir arayışıdır. Tasarımcılar, durmaksızın yeni fikirler üretmeli, taze ve deneyimlenmemiş olanın peşine düşmelidir. Ancak bu şekilde tekrardan ve alışılagelmiş olandan sıyrılıp, tüketicinin algısına, estetik değer ve beğenilerine yönelik özgün ürünler ortaya koyup, onların toplumda kendilerini ifade etme yöntemlerine kılavuzluk edebilir.

Tasarım; tasarımcının, yeteneklerini, donanımını, vizyonunu, felsefesini, eğilim ve algılarını ve bazen de tüm hayat deneyimlerini ortaya koyması gereken, bazen sancılı, yer yer keyifli, çoğunlukla heyecan verici ve her zaman tutkuyla yapılması gereken bir eylemdir.

Tasarımcı, tasarımın temel ilkelerini ve işleyişlerini bilmek, bu doğrultuda trendleri iyi analiz edip tema ve konsept geliştirmek, malzeme bilgisi yeterliliğine sahip olmak ve tüm bunlar arasında bir bağ oluşturmak durumundadır.

Tasarım süreci genellikle bir fikri ateşleyen ufacık bir kıvılcımla başlar, oradan araştırma ve geliştirme sürecine, ve nihayetinde de uygulama, sunum, pazarlama ve dağıtım süreçlerine kadar uzanan geniş bir ağı kapsar.

Bir tasarımcının her tasarım serüvenindeki ilk basamağı araştırma sürecidir. Hangi kaynakları nasıl kullanacağı, tasarımcının kişisel tercihlerini oluşturmakla beraber, bu görsel ve yazılı kaynakların incelenmesi sonucu elde edilen veriler, değerlendirme süreciyle devam eder.

Sonraki aşama, bu verilerin sentezlenmesiyle elde edilen uygulama ve geliştirme süreçlerini oluşturan, fikirlerin ürüne dönüşmeye başlamadan önceki yapılandırma aşamasını oluşturur.

Başarılı bir tasarımcı, fikirlerinin işleyen bir ürün haline gelebilmesi için uygulanması gereken tekniklere ve materyal bilgisine hakimdir. Nihayetinde ortaya çıkan ürün gruplarının, hangi tüketiciyle, nasıl, ne zaman ve nerede buluşacağını, henüz araştırma sürecindeyken planlamalıdır.

Tüm bu uygulamalar, tasarım sürecinin bir parçasını oluşturan basamaklardır. Siz de moda üzerine çalışmak ve bu süreçlerin işleyişine yakından bakmak, kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız, Moda Tasarım Eğitimlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Duygu Tezsever
Atölye İzmir Moda Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply