Mimar olma hayalinizi Atölye İzmir’de hazırlayacağınız “MİMARLIK PORTFOLYOSU” ile gerçekleştirebilir, Avrupa veya Amerikadaki Üniversitelerde Mimarlık bölümlerini “BURSLU” kazanabilirsiniz. Nasıl mı? Tabiki Atölye İzmir’den bir randevu alarak, ön görüşme ve mülakat aşamalarında Mimar olmayı ne kadar istediğinizi anlatarak. Atölye İzmir ekibi Sanatçı, Tasarımcı, İç Mimar ve Yüksek Mimarlardan oluşan bir eğitim kurumudur. Hedef ve algınıza göre hazırlanacak özel bir eğitim içeriği ile başarılı bir portfolyo hazırlayabilirsiniz. Düz çizgiden başlayarak teknik çizime ve üç boyutlu tasarıma kadar pek çok konuda bilgi sahibi olup, uygulamalar yaparak mimarlık mesleğine giriş niteliği taşıyan bu eğitim sonrasında hazırlanan projelerden oluşan bir portfolyonuz olacaktır.

Hem yaratıcı hem de mantıklı olmanızı gerektiren mimarlık bölümü, aynı zamanda zengin bir sanat tarihi ve çizim yeteneği gerektirir. Yurtdışında mimarlık eğitimi almadan önce karakalemden teknik çizime (autocad, archicad) ve 3 boyutlu (sD Max, Vray) çizime kadar pek çok konuda temel seviye bilgi sahibi olmanız beklenir. Atölye İzmir’de hayal ettiklerinizi mimar eğitmen eşliğinde projelendirerek portfolyonuza ekleyebilirsiniz.

Mimarlık eğitimi almayı düşünüyorsanız, yurtdışında öğrenim görebileceğiniz çok sayıda,

  • Lise diploması ve not ortalaması.( mezun değilseniz liseden mezun oalcaktır belgesi almanız yeterlidir ve en az 4 ortalama)
  • IELTS ya da TOEFL gibi Dil yeterlilik testlerinden geçerli bir not almak. Eğer Almanya ya da İtalya gibi ülkelerde öğrenim görecekseniz, o ülkelerin dil testlerine de girmeniz istenebilir.
  • Takev gibi liselerden mezunsanız otomatik olarak dil ve oturum ile ilgili konularda geçer not alırsınız.
  • Bazı ülkeler, Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan lisans yerleştirme sınavında barajı geçmeyi şart koşar. (ÖSYM sınavından önce başvuru yapılan üniversiteler için liseden alacağınız mezun olacaktır belgesi yeterlidir)
  • Seçtiğiniz üniversiteye hitaben yazacağınız niyet / motivasyon mektubu.
  • 2-3 adet arası öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu. (Bu belgeyi yüksek mimar hocamız size özel olarak kendi kaşesi ile imzalayarak yazar

ayrıca bazı okullar sizden portfolyo da isteyebilir. Bu aşamada Atölye İzmir, yurt dışı danışmanlık firması Academix ile birlikte seçip hazırlanacağınız üniversite daha doğru bir seçim olacaktır. Ön Mülakat için 05418508137 ‘den randevu alınız…

Ünlü Mimarlar;

Antoni Gaudi, Art Nouveau akımının da öncüsü ve Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısıdır. Hala yapım aşamasında olan 1883’te başladığı La Sagrada Familia eseri ile tanınır.

Dekonsrüktivist mimarinin en güzel örneklerini sunan ve Pritzker Mimarlık Ödülü alan ilk bayan mimar olan Zaha Hadid. Özellikle Çin’de yer alan Guangzhou Opera Binası baş yapıtlarındandır.

Amerikalı mimar Philip Johnson, MoMa’da mimarlık ve tasarım bölümünü kurmuştur. En ünlü eseri arasında kendi müstakil evi olarak inşa ettiği ve bugün koruma altında olan Amerika’daki “Glass House” yer alır.  

Mimari ile tasarımı ve sanatı birleştirmiş estetik bir bakış açısı sunmuş en ünlü mimarlardan Kanadalı Frank Gehry, bir araştırma merkezi olan Stata Merkezi en ünlü eseridir.

Mimar Renzo Piano, özellikle İsviçre’de yer alan Paul Klee Merkezi ve Londra’da yer alan Shard isimli cam ve çelikten yapılmış 95 katlı gökdelen tasarımı ile tanınır. Pritzker ödüllü İtalyan mimardır.

Özge Mardi Bayar
Atölye İzmir Kurucusu

Leave a Reply