Jean kombini yapmak her zaman daha kolaydır. Size çabasız şıklığın anahtarını verir. 1850’lerde Amerika’da modanın vazgeçilmez jeanleri doğdu. Bir zamanlar çadır ve branda yapmak için kullanılan denim kumaşlar vazgeçilmezlerimiz haline geldi. Ceketten, gömleğe, elbiseden, eteğe, şorttan, pantolona kot kumaşlar bütün dolabımızı ele geçirmiş durumda.

Peki jean kombinleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Evrensel bir tarzı olan ve modası geçmeyen jeanler, kendi içinde de çok fazla farklı tarza sahiptir. Şu aralar kotların süslemeleri de işlemeleri de çok moda. Yırtık, yıpranmış, yamalı, nakışlı, iki renk, yamuk dikişli ve şeritli modeller havalı bir görünüm kazandırıyor. Kesimlerde de çeşitliliği yabana atmamak lazım. Klasik jean, mom jean, boyfriend jean, boru ve kısa paçalar..

Kurtarıcı parçalarımız olan jeanlere birkaç senedir ” Denim on denim” modası eşlik ediyor. Jeaniyle seksi gözükmek isteyen bayanlar dar kotları tercih etmeli. Kilonuzu saklamak istiyorsanız bu bol pantolonlarla mümkün. Bacak boyunuzu kısa göstermemek için kısa paçalı pantolonları dikkatli seçin. Kot spor tarzınıza bir şalla bile şıklık ve gösteriş katabilirsiniz. Jeanlerin altına bir topuklu ayakkabıyla gece her mekanda boy göstermeye uygun bir şıklık yakalayabilirsiniz. Kotlarla seçeceğiniz doğru aksesuarlar sizi istediğiniz her ortama rahat ve kendini gösteren bir şıklık sunacaktır.

Ayça Kurt
Atölye İzmir Stilistlik Eğitmeni
Narlıdere Life Dergisi S.37

Leave a Reply