Merhaba, yeni yıla az kaldı. Şu aralar İzmir Fashion Week ile yeni yılın trendlerini yakından takipteyiz. Peki ya yeni yılın Grafik Tasarım trendleri?  Hazırsanız zaten popüleritesini ortaya koymuş ve 2019’da da canlılığını koruyacak trendlere göz atalım.

Minimalist Tasarımlar

Minimalizm akımını artık hepimiz yakından tanıyoruz. Minimalizm akımı diyor ki hepimiz farkında olmadan gereksiz alışverişler yapıyor, ihtiyacımızdan fazlasına sahip olmaya çalışıyoruz. Bu sanal alem için de geçerli. Her yerden bildirim bombardımanına uğruyoruz. Böyle bir ortamda bazen odaklanmak zor olabiliyor. Aynı zamanda gerçekten neye ihtiyacımız olduğu konusundaki farkındalığımızı yitiriyoruz ve büyük bir karmaşanın ortasındayız. O halde hayatımızı sadeleştirmeliyiz. Tasarım anlamında da hedef kitlenin ilgisini çekmek için basit, anlaşılır bir tasarım yapmak konunun özünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Yani mesajı kısa ve öz şekilde ileten basit ama güçlü tasarımlar trend olmuş durumda.

Asimetrik ve Olağandışı Düzenler

Tasarım: Ben Franley

Sanatta alışılmışın dışına çıkmak ve varolan düzene yeni bir soluk getirmek eğilimi her zaman vardır. Bunun en uç noktası sanırım ki Dadaizm. 2019’da tasarımcılar da alışılmış düzenin, bilindik grid sistemlerinin dışına çımaya her zamankinden daha meyilli. Beklenenin dışına çıkmaya, şaşırtmaya, karmaşa yaratmaya daha da yatkınlar. Yani bilginin beklediğimiz yerde olmadığı daha dağınık grid sistemleri oldukça popüler olacak. Böylece daha yaratıcı tasarımlarla karşı karşıya olacağız ve buradaki içeriği keşfetmek çok zevkli olabilir.

Kaotik ve Tipografik Tasarımlar

Burada minimalizmin tam da zıttı bir şeyden bahsedeceğiz. Amaç kelime oyunları yaratarak ve düzeni alışılmışın çok dışında kullanarak farklı bir etki alanı oluşturmak. Yani tam anlamıyla tasarımda kaos yaratmak! Mutlaka bundan keyif alacak bir hedef kitle var.

Renk Geçişleri ve Gradyanlar

Bu trend zaten tasarım alanında önemli bir yere sahip. Çok renkli, parlak, neon geçişli tasarımlar oldukça etkileyici gözüküyor. Özellikle UI tasarımında da bu renk geçişleri çok popüler hale geldi. Benim de takip ettiğim Baugasm (Vasjen Katro) gibi tasarımcılar her güne bir poster tasarımı yapıyorlar ve gradyanlar neredeyse her tasarımda yer alıyor. Bu trend 2019’da yine çok trend olacak!

Galaktik Etkiler ve Menekşe Renkleri

Tasarımın geleceğinin parlayan yıldızı olarak galaktik neon etkileriyle mor menekşe tonlarının enfes uyumunu gösterebiliriz. Koyu ve parlak maviler ile mor tonlarının kullanımı daha da yaygınlaşacak. Bu ikilinin yarattığı etkiyi çok sevdik, özellikle telefonlarda yarattığı parlak etki hepimizin hoşuna gidiyor. E tabii tasarımcılar da bunu görüyor. 2019’da bu tarz tasarımlar daha da popüler olacak.

Detone Etkiler Geri Dönüyor

Bir zamanlar oldukça popüler olan Duotone tasarımlar muhteşem bir geri dönüş yapıyor.  Bazı tasarımcılar yeniden karmaşık tasarımlardan uzaklaşmayı ve hızlı bir etki yaratmak için duotone etkileri tercih edecek.

Merve Coşkan
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply