İnsan el ve ayakları vücudumuzda çizilmesi en zor yerlerdir. Hatta sadece vücudumuzda değil genel olarak el ve ayağı çizimde güzel tasvir edebiliyorsanız iyi bir sanatçı olma yolundasınızdır.

Ellerimizin ve ayaklarımızın görünümü kişiden kişiye değişiklik gösterir. Elimiz iki eşit parçadan oluşur. Avucumuz ve parmaklarımız eşit büyüklüktedir.Elde en uzun parmak orta parmağımız olurken, ayağımızda en uzun ve en büyük parçayı baş parmağımız oluşturur. Elimizde baş parmağımız 2 boğuma sahipken diğer 4 parmağımız 3 boğuma sahiptir. Elimizi çizime geçmeden önce taslak veya eskiz almamız önemlidir. Çünkü el yapısal olarak 5 farklı parmaktan oluşur. Açılarından tutun parmaklara, damarlara ve tırnaklara kadar çok ayrıntılıdır. Hareketli hatlarından dolayı el her duruşunda değişken bir görüntü sergiler. Eskiz aşamasında geometrik hatlardan yardım alarak yerleştirmesi daha kolay hale getirebiliriz.

Ayak ele kıyasla biz sanatçıları daha az korkutur. Ele nazaran daha az karmaşık bir yapısı vardır. Ayak parmaklarımız ayağımızın daha küçük bir bölümüne ait hareketleri çok çeşitlilik göstermediğinden daha az zorlanırız.

Modaya yönelik figür çizimlerinde ise el ve ayak genel hatlarda olduğu gibi daha uzun ve estetik gözükecek şekilde çizilir. El ve ayak çizimi konusunda başarılı olmak için oldukça fazla çizim yapmalısınız. Kendi elinize bakarak ya da çizim kitaplarından yararlanarak özellikle farklı duruşları çalışabilirsiniz.

Ayça Kurt
Atölye İzmir Moda Eğitmeni

Leave a Reply