Bazıları için moda geçmişte yaşamaktan ibaret. Vintage olan kıyafetler sevilmekte veya eskiden moda olmuş ekose desenler, balon etekler, ispanyol paça pantolonlar giyilmektedir. Bazıları içinde teknoloji bağlamında kalarak geleceğe dair yenilikler getirmekten ibaret. Herkesin anlık hem mevsim değişikliğine hem fiziksel hem ruhsal değişikliğine göre değişen moda sürekli böyle mi devam edecek dersiniz?

Hep iki arada bir derede mi kalacağız? Yoksa artık bambaşka bir şey mi olacak?

İçerisinde bulunduğumuz hayatta tüm olup biten konular bizi yani modayı etkileyen faktörler olmaktadır. Örneğin ekonominin sürekli değişiyor olması, bütçeyi etkiliyor ve ürün fiyatları gitgide artmakta olduğu için herkes en uygun hangisi diye bakarak o uygun fiyatlı ürünü almaya çalışmakta ve bunun sonucunda ise ‘’Hızlı Moda’’ doğmaktadır.

Yani biz ne kadar ‘’Yavaş Moda’’yı destekliyor olsakta hayatta yaşanan her bir değişiklik bizi bir şekilde ‘’Hızlı Moda’’ ya sürüklüyor gibi görünmüyor mu sizcede?

Bu konular üzerinde daha derin düşününce iyice bir çıkmaza girmiyor değiliz. 

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Bugüne kadar aldığımız tüm kıyafetlerimizi yeni baştan yapmalıyız. O an nasıl giyinmek istiyorsak eğer kendimizi özgür hissederek kıyafetlerimizi dönüştürmeliyiz.

Böylelikle hem sonuç bizi mutlu edecektir hem de bugüne kadar harcamış olduğumuz paraları tekrar kullanmış olmak bizi değerli hissettirecektir. Anı yaşayın…

 

Neslihan Karadağ / Atölye İzmir / Moda Tasarımcı ve Eğitmen

 

Leave a Reply