Günümüz koşulları ve insanların görüşleri açısından bakıldığı zaman kişiye özgü tasarımlar ve tasarım ürünlerine daha çok talep ve ilgi artmış bulunmakta. Buna bağlı olarak fabrika ortamında üretilen ürünlere yönelim daha da azalmaktadır. Tüm bunların sonucunda herhangi bir alanda marka yaratmak hem popüler hemde gelişim gösteren bir alan haline geldi.

Peki Moda Markası Oluşturmak İçin Nasıl Bir Süreç İzlenmeli?

Moda Girişimi 

İlk önce yapılması gereken aşama bir moda markası yaratma fikrini edinmek. Bu fikir sizin marka girişiminiz konusunda size yardımcı olacak ilk adımdır.

 Bu girişimde bulunma fikri bile insanı hem yoran hemde korkutan bir düşüncedir. Girişimcilik zaten bir marka oluşturma sürecinde en zorlu kulvarlarından denilebilir. Başarılardan çok başarısızlıklardan bahsedilir. Moda girişimlerinde başarıya ulaşmak isteniyorsa farklı süreçleri izlemek gerekir.

Ne Yapacağınızı Belirleyin

Moda girişimi için yapacağınız işi belirleyin. Siz gerçekten insanlara neyi sunmak istiyorsunuz? İyice bir düşünün. Hayallerinize ulaşmak için acele etmeyin. Bir günde zaten başarıya ulaşamayız. Ne kadar zaman ayırırsanız ve ne kadar çok çalışırsanız o kadar başarıya yakın olursunuz. Zor zamanlar geçirip pes etmek isteyeceksiniz ama yapmayı belirlediğiniz fikirleri, başarıya ulaştırmak hedeflerinizden biri olmalı.

Tutkuyla Çalışın

Yapacağınız işin arkasındaki nedeni bulmakta önemlidir. Bu neden ve nedenler sizin bu amaç doğrultusunda tutkunuz olmalı. İlgilendiğiniz alanla ilgili kitap okuyup tabi ki eğitim almanız ve etkinliklere katılmanız gerekli adımlardandır. Bu adımlar sonucunda zaten sizi geliştirecektir ve sonuç olarak bakış açınız gelişecektir, yeni fikirler aklınızda olacaktır. Önemli olan ise yapacağınız işi tutkuya çevirmektir.

Esnek Çalışın

Tabi bazen işler elinizde olmayan sebeplerden dolayı yolunda gitmeyebilir. Mağlup olduğunuz her iş aslında başka bilgileri öğrenmeniz için bir şanstır. İş modeliniz esnek olursa eğer düşseniz bile çabuk kalkarsınız.

Kendinize Güvenin

Kendinizden tabi ki her zaman emin olun. Ne yapmak istediğinizi ve ne yapacağınızı bilin. Potansiyelinizin farkına varıp kendinize güven duyun. Doğru ego, doğru yerde işe yarar. Yaptığınız işleri dengede tutmayı bilmelisiniz.

Vizyon Edinin

Bir markanızın olması için önemli olan her adım gibi diğer bir adım ise gerçekten bir vizyona sahip olmanız gerekir. Yol haritanız, vizyonunuz olmalı ki tüm bu yolculukta karşınıza çıkan tüm engelleri aşabilesiniz. İnsanlar sizi vizyonunuzla tanıyacağı için kendinizi iyi ifade edebilmelisiniz.

Değişime Açık Olun

Moda dünyasının her zaman dinamik bir yapısı vardır. Talepler günden güne hızla değişir bu değişime hızlı adapte olmalısınız. İş esnekliği girişimcinin ruhunda olması gerekir. Yeni fikirlerle karşılaştığınızda hızlı hareket etmelisiniz. Fırsatları iyi değerlendirip, yeni moda trendleri yaratmak değişimle sağlanır.

İletişim Yeteneğiniz Olmalı

İletişim yeteneğinizi geliştirin, işinize yarayacak sözcükleri bulun. Başka insanları etkilemek iletişimle olur. Her yetenek geliştirilebileceği gibi iletişim yeteneği de geliştirilebilir. Hedef kitlenizi de iyi tanırsanız eğer, etkili iletişim kurarak hem yatırımcıya, hem de müşteriye satış yapmanız kolaylaşır. CEO olarak fikirlerinizi kabul ettirmek etkili iletişim becerilerine dayanır.

 

Riskten Kaçmayın

Risk, olumlu veya olumsuz sonuçlar doğuran her olay için kullanılsa da toplum tarafından olumsuzluk olarak benimsenir. Büyük risk büyük şeyler de getirebilir, tam tersi de olabilir. Riski yok etmek söz konusu olmadığı için risk minimize edilebilir. Risksiz girişimcilik olmadığı gibi risk çoğu zaman fırsat niteliğindedir.

Tüm bu adımların her birini Atölye İzmir’de hem Kısa Dönem Moda Eğitimi’nde hem de Uzun Dönem Moda Eğitimi Kapsamında ayrıntılarıyla deneyimleyerek görmekteyiz. Moda Eğitimleri sonucunda marka kurmak isteyen mezun öğrencilerimiz, markalarını doğru ve emin adımlarla kurmaktadır.

 

Neslihan Karadağ – Tekstil ve Moda Tasarımcısı  – Eğitmen

 

Leave a Reply