Etiket Tanımı

Etiket tüketiciye, ambalajın içinde ne olduğunu, ne kadar olduğunu ve bunu kimin yaptığını anlatır. Üretici açısından ürünün kalitesi, marka tanımı vurgulanmaktadır. Etiket ürünün nüfus cüzdanı olarak benzetilebilir. Hem ambalaj, hem üretici firma hem de ürün hakkında gerekli bilgileri vermesi gerekir.

Bir ambalaj etiketinin etkili olabilmesi için gerekenleri maddelemek mümkündür:

  •   Etiketler ambalaja yapıştırılan basit ve detaysız şeyler değildir. Tüketici bilgisini yaymanın, yasal şartlara uymanın ve tedarik zinciri bilgiyi ulaştırmanın gelişmiş bir metodudur.
  •  Etiket, üzerinde yer alan bilgilerin okunabileceği ve yüksek baskı kalitesine sahip olmalıdır.
  • Etiketler, suya dayanıklı kâğıt, polimer bazlı etiket malzemesi ve basınca duyarlı yapışkan sistemlerle üretilirler. Çünkü su, nem, düşme, çarpma veya benzeri nedenlerle etiketi düşen, kaybolan ambalajlar, hem tüketici hem de üretici açısından olumsuz etkiler bırakabilir.

Etiket Çeşitleri

Sleeve (gömlek) etiketleri:

Sleevelerin etiket olup olmadıkları tartışılmaktadır. Ambalajı tamamıyla kaplar ve bu nedenle kullanışlı ve etkileyici bir yapısı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Aynı zamanda sleeveler, kendinden beklenen performansı sağlamak için az malzeme kullandıklarından çevresel açıdan kazançlıdır. Etiket sistemleri içinde en ilginç olan sleeveler, aslında plastik filmlerden yapılmış basit bir tüpün, ambalaj olarak kullanılacak olan bir kabın üzerine geçirilip ısıyla küçültülmesiyle giydirilir.

Roll-fed (çepeçevre) etiketler:

Bu etiket , ambalajı tamamen sardığı için diğer bir adla “çepeçevre saran” etiket olarak da bilinirler. Etiketlerin eni, ambalajı tam anlamıyla kapatmazken, boyu ambalajı tam sarmaktadır. Daha çok sıvı ürünlerin şişe türü ambalajlarında kullanılır. Roll-fedler, ambalajı4/1, 4/2 veya 4/3 oranlarında sararlar. Bu özellik ile sleevelerde olduğu gibi her açıdan reklam yapabilme avantajı sağlar. Gerektiğinde iki tarafı da kullanılabilen etiket roll-fedler, amacına uygun olarak çok kullanışlı ve kazançlı etiketlerdir.

Inmold (doğrudan baskı) etiketler:

Üretici firmaların ambalajlama ve etiketleme alanında artan fiyatları düşürebilmek adına yaptıkları çalışmalarda, ambalaj üzerine doğrudan baskı yöntemi ön plana çıkmaya başladı. Doğrudan baskı etiketlerin, kendinden yapışan etiketlere göre daha avantajlı olması, piyasada pazar payının artmasını sağlamaktadır. Baskının temiz, renklerin berrak, canlı ve hatasız gerçekleştirilebilmesi, inmoldların yaygınlaşmasında en büyük neden olmuştur. Ambalaj üzerine doğrudan baskı yapmayı sağlayan inmold, daha çık sıvı, nem ortamlarda bulunan ve soğuk depolarda saklama mecburiyeti olan gıda ürünlerinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla etiketin bu doğal koşullardan etkilenmemesi, üretici için önemli bir ayrıntıdır.

Merve Cıva
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply