Grafik Tasarımda Illustrator Hangi Alanlarda Kullanılır?

Adobe Illustrator, grafikerler, web tasarımcıları, illüstrasyon sanatçıları, grafikerler gibi tasarım alanında çalışan insanlar tarafından etkin olarak kullanıldığı vektör bir programdır. Kullanım alanı bakımından oldukça zengin ve hemen hemen her firma tarafından kullanılan gelişmiş bir grafik tasarımı programıdır. Adobe Illustrator Programı daha çok baskı için kullanılmaktadır. El ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete ve kurumsal kimlik gibi çalışmalar Illustrator programı yardımıyla hazırlanmaktadır.

Yapılan işin boyutuna göre sayfa açılarak üzerinde çalışılır, tasarım yapılır. Kurumsal kimlik, kurumları birbirinden ayıran en belirgin özelliktir. Her firma yada kuruluşun kendine özgü bir kimliği olmalıdır. Kurumsal kimlik çalışmalarının başında logo tasarımı gelmektedir. En önemli özelliği kolay anlaşılır ve özgün olmasıdır. Amblem, logo ve logotypei çalışmaları ile ortaya çıkar. Söz konusu olan kimlik tasarımının en önemli özelliği, özgün, ayrıştırıcı özelliğe sahip olmasıdır.

Illustrator, gelişmiş vektörel tabana sahip olan bir programdır. Piksel sorununu ortadan kaldırarak bir resmin boyutunun küçülüp veya büyümesi durumunda herhangi bir görüntü bozukluğu yaşamadan ayarlamalar yapabilirsiniz. Bir diğer yapabileceğimiz çalışma ise vektör karakter çizimleridir.

Illustrator sayesinde istediğimiz karakteri yaratarak üstünde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Kara kalem ile çizdiğimiz çizimleri Illustrator Programı yardımı ile vektöre dönüştürme ve renklendirme yapabiliriz. Ayrıca Illustrator Programı bir kullanıcının düşüncelerini tam olarak yansıtabildiği bir tasarımı, bu program üzerinden gerçekleştirebilme imkanı sağlar.

Merve Cıva
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni