Atölye İzmir@ Blog

Grafik Tasarımcının Eğitimi

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Grafik Tasarımcının Eğitimi

Grafik Tasarım Eğitiminde, Sanat eğitiminin öneminin gerekli olduğunu savunanlardanım. İyi bir sanat eğitimiyle yaratıcılığımızı geliştirebilir ve ortaya çıkarabiliriz düşüncesindeyim.Hele ki grafik tasarım alanında yaratıcı olmanın, sanat eğitiminin basamaklarını tek tek çıkarak elde edilebileceği görüşündeyim. Yaratıcılık, kendiliğinden oluşmaz, bir süreçtir. Leo Burnett’in bir zamanlar dediği gibi, “Reklâmcılıktaki tüm etkili orijinalliğin sırrı, yeni ve bilinmedik sözcük ve resimler yaratmak değildir; aksine tanıdık sözcük ve resimleri yeni ilişkiler içine yerleştirmektir.” Buda belli bir görsel birikimle ve sanat eğitimiyle birlikte olur.

Ülkemizde Güzel Sanatlar Liselerinde ve Fakültelerinde Grafik Tasarım bölümlerinde, görüntü ve metin yoluyla anlatım, iletişim olanaklarının temel tasarım ilke ve elemanlarıyla birleştirilerek sanat eğitimi verilmekte. Bu eğitim, ilk olarak karakalem çalışmalardan başlayarak daha sonra boyama teknikleri, baskı teknikleri v.b. tekniklerin öğrenimi ve uygulamasıyla devam ederek ilerleyen sınıflarda yine sanat eğitimiyle birlikte bilgisayar destekli olarak verilmekte. Kısacası Grafik tasarım eğitimi sağlam bir Sanat eğitimiyle desteklenmektedir.
Günümüzde grafik tasarımcı, reklamcılıktan televizyon yayımcılığına, basından Internet’e çok sayıda iş alanında talep edilen bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Her sektör için aranan grafik tasarımcı, estetik beğenisi gelişmiş, yaratıcı ve sağlam temeller üzerine kurulmuş bir sanat eğitimi almış olmalıdır.Grafik ürünlerinin anlatım gücü, söze dayalı anlatım gücünü aşmıştır. Aynı dili konuşmayan, yazmayan, hatta okuma-yazma bilmeyen insanlara grafik simgelerle aynı şeyleri anlatma olanağı vardır. Grafik sanatının temel işlevi bir mesajı iletmek, bir ürün ya da hizmeti tanıtmaktır. Görsel iletişim yoluyla yazı ve elemanları estetik kurallar çerçevesinde düzenlemektedir.İşte bu olanak, grafik sanatını çeşitli uzmanlık dallarını kapsayan bir meslek durumuna getirmiştir.
Grafik tasarım; reklâm dünyası, görsel medya, bilgisayar, fotoğraf, film sektörü, multimedya ve matbaacılık gibi pek çok alanı kapsamaktadır.Grafik tasarımı meslek olarak seçmek isteyenler; Öncelikle iyi bir sanat eğitimi almaları, bunun yanında görsel olarak vizyonlarını geniş tutmaları, grafik tasarım ürünleriyle ilgili bol örnek incelemeleri ve bir araç olarak grafik tasarım programlarını iyi kullanabilmeleri gerekmektedir.