Her kızın rüyasıdır gelinlik , ancak Size en özel gününüzde eşlik edecek olan  gelinliğinizin   tek bir kriteri yoktur. Boyunuz, kilonuz ve vücut tipiniz  düğün gününde sizi en iyi yansıtacak gelinlik için başlıca kriterlerdendir.Haydi gelin kısaca nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım …

Eğer aklınızda bir fikir varsa  bile, gelinlik seçerken farklı modellere açık olmakta fayda var. Belki çok istediğiniz o gelinliği, denediğinizde asla hayalinizdeki gibi güzel durmayacak. 

Evleneceğiniz mevsimi de  hesaba katmalısınız.Düğününüz yazın olacaksa, daha hafif kumaşlar doğrultusunda seçimlerinizi yapabilirsiniz. Ancak sonbahar ya da kış gibi yapmayı planlıyorsanız, uzun kollu ve biraz daha kabarık katlı  modellere şans verebilirsiniz.

Tamamen içinize sinen seçimler yapın,çünkü  Aklınızda en ufak bir soru işareti kalması bile, o gün geldiğinde kendinizi mutsuz hissetmenize,keşke demenize  neden olabilir ki bu en güzel gününüzde kesinlikle olmasını isteyebileceğiniz birşey değildir.Bu sebeple sevmediğiniz detaylar olduğunda mutlaka dile getirip paylaşmalısınız. Gelinlik seçiminde yanınızda çok fazla kişi olmamasına özen gösterin, elbette sevdiğiniz insanların size fikir vermesine en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlardan biri. Ancak gelecek farklı yorumlar, kafanızın karışmasına da neden olabilir ve o an için farklı sebeplerden dolayı aslında sizin fikriniz olamamasına rağmen size cazip gelebilir ve sonrasında pişman olabilirsiniz. O yüzden tarzına ve önerilerine güvendiğiniz kişilerle gitmeniz faydalı olacaktır. 

Gelinlik seçiminde bir başka bir önemli konuda gelin adaylarının  vücut tipine uygun modelleri tercih etmesidir. Öncellikle vücut tipine hangi gelinlik modelinin yakışacağını bilmeli ve gerekli araştırma yapıldıktan sonra seçimlerinizi vücut tipiniz doğrultusunda yapabilirsiniz. Vücut tipleri  kısaca şu şekilde adlandırılır; Elma, Armut, Atletik, Kum saati .

Gelin vücut tipleriye bir kaç küçük tüyo vereyim size: Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Üçgen vücut tipi olarak da bilinir. Eğer sizde de armut vücut tipine sahipseniz  vurgulaman gereken yer kesinlikle incecik belinizdir.Ve kesinlikle prenses kesim gelinlik modeli tercih etmelisiniz.

Ölçüleri 90-60-90 olan kum saati vücut tipi model gibi deyiminin vücut bulmuş halidir. Kum saati vücut ölçülerindeyseniz   Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir. Mesela balık gelinlik modelleri adeta kum saati vücut tipi için biçilmiş kaftandır.. Bu yüzden size önerim tam veya yarım balık formunda gelinlikler.

Vücudunun üst kısmı geniş, göğüslerin dolgun, belin kalın, kalçaların düz ve bacakların inceyse sizin vücut şekliniz elma vücut tipidir. Bu vücut tipinin kurtarıcı gelinlik modelleri olarak düz kesim gelinlikler ile A kesim gelinliklerdir.  

Gelinlik seçimi ve modelleriyle ilgili bilgilere ve eğitimlere videmy.com adresinden  ulaşıp izleyebilirsiniz  hatta burdaki çizim eğitimi sayesinde kendi modelinizi tasarlayıp çizerek en güzel gününüze büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.  

Vücut tipimiz ve kararlılığımız her zaman işimizi kolaylaştırır umuyorum ki  sizde mutlu ve heyecanla gelinliğinizi seçersiniz…..

Yazan: Ümran Kayan / Atölye İzmir / Moda. Tasarımcı ve Eğitmen

 

 

Leave a Reply