Atölye İzmir@ Blog

Foto Manipülasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

By 24 Şubat 2018Nisan 17th, 2018No Comments

Photoshop, fotoğraf işleme ve manipülasyon konusunda dünya standardı haline gelmiştir. Görüntüler üstünde kusursuz manipülasyonlar yapabilmek için birçok araçla donatılmıştır. Dijital fotoğraflar üzerinde yapılan her türlü değişikliğe manipülasyon diyebiliriz. Birden çok fotoğrafı birleştirme yoluyla olabileceği gibi tek bir fotoğraf üzerinde yapılan deformasyon ile de yapılabilir. Bu yöntemle fotoğraf bambaşka bir görünüm alır. Fotoğrafların birbiriyle uyumlu olması güzel bir manipülasyon için şarttır. Bu yöntemle fotoğraflar olduğundan başka görünümlere kavuşur.

Foto Manipüle edeceğimiz dijital fotoğraflarda dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. Bunlar; Birbiri ile ışık uyumu, Perspektif uyumu, doku uyumu, pixel ve çözünürlük uyumu. 

Fotoğrafın çekildiği cihazdan bilgisayar ortamına aktarılan fotoğraflar, manipülasyonun yapılacağı programda bir çok efekt ve ilave fotoğraflar eklenerek uygulanır. Foto manipülasyon oluştururken renk, doku, biçim değişikliği gibi birçok öğeyi de tek başına ya da birlikte kullanıyoruz. Bu öğeleri bazen bir arada bazen tek başına da kullanabiliriz. Sonuçta , sadece renkle fotoğrafa müdahalede bile etsek bir manipülasyon uygulamış oluruz. Görüntü işleme programlarında manipülasyon hazırlarken kullanılan temel özellikler renk, doku, filtre, dönüştürme ve döndürme araçları, maskeleme ve bazı temel rötüş araç ve gereçleridir. Foto Manipülasyonda hayal gücü olmazsa olmaz arasındadır ve sonrası uygulayan kişiye kalmıştır.

Merve Cıva
Atölye İzmir Grafik Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply