Merhaba bu makalemde sizlere Dergi Kapak Tasarlamanın püf noktalarını hem teknik hem de estetik açıdan değerlendireceğim;

Derginin hedef kitle ile karşılaşması ister rafta isterse dijital olsun, kurduğu görsel iletişim kusursuz olmalıdır. Şu anda geldiğimiz noktada dergi kapak tasarımlarını incelediğimizde aslında görsel açıdan birbirlerine benzediklerini söyleyebiliriz. Peki bu benzerlik hedef kitle açısından nasıl algılanıyor? Tasarımcı olarak hedef kitle ile en derin bağlar kurabilen ve farkedilebilir dergi kapak tasarımlarını nasıl yaparız?

Aslında sorularımızın yanıtlarını aramaya ünlü dergilerin kapak tasarımlarını inceleyerek başlayabiliriz. Örneğin Time dergisini ilk sayısından itibaren inceleyin; üzerinde time yazmasa bile kurumsal kimliğinin zihinimizde yerleştiğini görebilirsiniz. Aslında Time dergisinde sade ve yalın anlatımın etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında dergi kapak tasarımın en birincil amacı tüketiciyi etkilemek gibi görünse de asla unutmamız gereken dergi içeriğinde yer alan bilgi ve kültür konusunda faydalanacak okuyucuların da olduğudur. Bir tasarımcı olarak bu ayrıntıya dikkat etmemiz önemlidir.

Kısaca Akılda kalan, dergi kapak tasarımları amacına uygun çalışmalardır. Peki bu akılda kalmayı bir tasarımcı olarak nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle doğru bir brief alarak başlamak gerekir. Hedef kitleye uygun renk seçimi ve dergi adında kullanacağımız yazı karakteri seçimi gibi detayların aynı segmentteki dergi kapaklarının incelenerek belirlenmesi önemlidir. Çalışma sırasında tasarımcının yapacağı estetik değerlerle birlikte tasarım kurallarını da çalışmanın temelinde kullanılmasıdır. Dergi tasarımı süreli yayın olduğu için her sayıdaki güven veren yapının kurgulanması önemlidir. Dergi kapak tasarımı, sağlam bir grid sistemi üzerinde kurgulanmalıdır. Diğer tasarım ürünlerinde olduğu gibi, özgün ve çarpıcı çalışmalar dergi kapağı çalışmasında da geçerlidir. İzleyiciyle doğrudan iletişim kuran ve ilgi uyandıran çalışmalar ortaya çıkarmak, tasarımcının yine dikkat etmesi gerekir.

Dergi kapak tasarımı izleyicinin ilk gördüğü anda ona açılan bir pencere olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu açıdan tasarımdaki görsel yapıyı incelediğimizde;  içeriktekileri ön plana çıkartacak görsel (görseller) ve başlıklardan oluşur. Kullanılacak görsel bir insan ise işte bu noktada hedef kitlenin gözlerinini içine bakan bir görsel kullanmak doğru tercih olacaktır. Görseller size fotoğraf sanatçısından geldiğinde modelin beden dili ve portrenin kapak üzerindeki kadrajına dikkat ederek görseli seçmek doğru olacaktır. Seçilen fotoğrafın veya fotoğrafların dergi içindeki o sayıya ait konuları özetleyen en iyi kare tercih edin.

Dergi kapağı tasarımında tipografik yapıyı incelediğimizde; içerikte yer alan konuların başlıklar şeklinde kapakta yeralması gerektiğini görmekteyiz. Peki bütün başlıklar kapakta olmalı mı ? Yoksa hedef kitlenin dikkatini çekebilecek başlıklar mı kapakta yer almalı? sorusuna yanıt bulmak için dergileri baştan sonra iyice incelemek gerekir. Kapağı metinlere boğmak hiç iyi bir fikir değildir. Bu açıdan tasarımda  yer alacak boşluklar etkili kullanılmalı, tipografik açıdan okunaklı olmalıdır.

Sizler de dergi kapak tasarımlarından oluşan bir arşiv yaparak kapakları inceleyerek bu konudaki görsel yeteneğinizi arttırabilirsiniz.

İş süreci ve tasarım konusunda bilgi sahibi olmak için sizler de Atölye İzmir’de eğitim alarak Dergi Kapak Tasarımının ve  Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe InDesign programlarının püf noktalarını öğrenebilir, başarılı dergi kapakları tasarlayabilirsiniz.

Özge MARDİ BAYAR
Atölye İzmir Kurucusu / Sanat Yönetmeni

Leave a Reply