Fashion Styling Nedir?

“Moda sadece uyumlu giyinmek değildir veya trendleri takip etmek, bunun çok üstünde bir kavramdır, sanattır, filmdir, müziktir. Moda Styling de modayla birlikte gelişen sanatıda içine alan bir yapıdadır.

Gelelim Styling Kelime anlamına;  aynı kategoride olmayan farkı nesneleri bir arada kullanma sanatıdır,  ki bu nesne bazen bir elbise, bazen bir ayakkabı, bazen bir aksesuar, bazen bir vazo, bazen de bir araba olabilir.. Yani çok ayrı uçlarda ki şeyleri bir araya getirerek yaratılan bir şeydir.

Başarılı bir styling, alışılagelmiş geleneksel bir tarz ile alışılmadık farklı bir parçayı bir arada kombinlemektir.  Burada önemli olan biraz da nasıl bir görünüm elde edilmek istendiğidir. Karşı tarafa verilecek mesaj önemlidir. Örneklerde de göreceksiniz, leopar pantalon kaç farklı şekilde giyilmiş, asi, şık vb istediğiniz görünümü verebilirsiniz.

Birbirini hiç tanımayan moda tasarımcıların tasarladıkları ürünlerin birlikteliğini ilk keşfedenlerdir.

Kısaca Moda styling öylesine geniş bir yelpazedirki; ile Aşk tutkusunu, mavinin sonsuzluğunu, renklerin uyumunu kullanarak yeni duygular ve kişilikler yaratabilirsiniz.

Fashion Stylist Kimdir?

İnsanın kendisini giydirmesiyle tanımadığı bir insanı giydirmesi arasında cok fark vardır sadece bununla da bitmiyor. Fashion stylistin;  fotoğrafçıyı yönlendirmesi, çekimle ilgili bir hikaye kafasında belirleyip bunu orada uygulaması, manken seçimi, saç, makyaj ve duruşuna kadar ayarlaması oldukça önemli. Her kıyafeti, her model taşıyamaz, bir fashion styling uzmanının kıyafete göre model ayarladı gerekiyor. Eğer bu işi yapıyorsanız çok sabırlı olmalısınız.

Dergilerde styling için önemli olan trendler ve styling yapan kişinin ilham kaynağı; kişisel styling danışmanları için ise devreye stylingi yapılacak kişinin psikolojisi ve karakter analizi devreye giriyor. Bir styling uzmanı kişisel styling yaparken kendi zevklerinden uzaklaşabilir ancak dergi için durum böyle değildir.

Stylist olacak kişinin kendi stilini bulmuş olması gerekiyor. Moda ve trendlerden çok uzaklaşmadan ama tamamen kendini bunlara bağlamadan kendi kişisel kimliğini ortaya koyacak bir giyim alışkanlığı, yaşam alışkanlığı olması gerekir. Sadece moda diye giydiğiniz bir şey sizi stil sahibi yapmasını beklemeyin. Yine stylist olacak kişinin toplumsal olaylara kayıtsız kalmaması da önemli bir ayrıntı. O ilham dediğimiz şey var ya, bazen tesadüfen geçtğiniz bir mekanın önünde sizi yakalayabilir. Stylistin bu benim ilgi alanım değil dememlüksü yoktur. Herkesten sosyal, herkesten araştırmacı olmalıdır.

   Türkiye’deki online alışveriş siteleri, bir süredir stylistlerle çalışarak bu boşluğu doldurmaya çalışıyor. Ancak yakın gelecekte bu yönlendirmelerin daha kişiye özel yapılacağınu öngörmekteyiz. İyi bir stylist olmanın yollunun okuyup çok araştırma yapmaktan geçtiğini söyleyebilirim.

Fashion Stying Video Eğitimini Buradan İzleyebilirsiniz;  

 

Moodboard Hazırlamak

Her çekim öncesi kafanızda bir hikaye kurgularsınız. Bunu bazen stylistin hayal dünyasındaki kurgu, bazen sezonun yansıması oluşturabilir. Burdaki moodboard tasarımında sarı ve siyah temalı bir örnek görmekteyiz.

Eğer dergide çalışıyorsanız, ki benim çalıştığım dergide böyle, o ay derginin teması belirler.. Ve o karar verdiğiniz hikaye üzerinden bir moodboard hazırlarsınız.

Moodboard nedir, sorusuyla başlayacak olursak; hayal dünyamızda canlandırdığınız olguları yada esin kaynağı olabilecek görselleri kağıt üzerinde kolaj veya eskizleme yöntemiyle birleştirilerek bir şema oluşturmaktır. Burda sodaki moodboarddan esinlenerek yapılan styling çekimini sağda görmekteyiz.

Bu moodboard, modelin yüzündeki ifadesinden, duruşuna kadar herşeyi içerir. Daha önceki katalog çekimlerini incelersiniz, araştırırsınız, sizin çekiminize en uygun olacak ruh halini belirlersiniz.. Örneğin bu moodboardda esin kaynağı olarak deniz altı ve soğuk tonlar olan derin maviler seçilmişyitir. Modelin yüzündeki ifadedde bu derinlik yansıtılmıştır. Bu moodboarddan yola çıklacak tasarımda kesinilkle mavi renkler, mavi ışık vb. detaylar hakim olmalıdır.

incelediğiniz çalışmalarda, saç stili, makyaş, modelin duruş ve pozları, aksesuar detayları, modellerin yüz biçimleri gibi ayrıntıları dergilerden veya internetten elde ederek moodboarlar hazırlamak iş sürecinde başlamak için önemli bir adımdır. Burada Koton firması için styling öncesi yapılanbir moodboard çalışmasını görmekteyiz.

Hazırlanmış olan bu moodboarla yapılan styling çekimleri. gördüğünüz gibi makyaj, modelin duruşu ve pek çok detay moodboardaki gibi.

Aksesuar Seçimi

Moda Tasarımcısının kreasyonu ile uyum sağlayacak aksesuar parçalarını biraraya toplamak hiç de kolay olmayacaktır. Ancak süreli olarak trenleri ve takip ettiğiniz aksesuar tasarımları Styling uzmanın işi kolaylaşacaktır.

Aksesuar seçiminin güzel ve şık görünmenin en önemli unsurlarından biridir. Tabi bunun için öncesinde sezonu çok iyi bir şekilde bilmek, hangi mağazada hangi ürün var bunun analizini yapmak gerekiyor.

Moda styling önceside aksesuar seçimi ve aksesuar temin edilmesi gibi detayların yapılması önemlidir. Aksesuarda ünlü markalarla çalışılabilir. tabi bunun yanında Etsy gibi sitelerden  kişiye özel niş takılarda tercih edilrbilir.

Aksesuar deyine akla sadece takı gelmesinn, çanta, şapka, ayakkabı, kemer gibi ürünleride aksesuar ketegorisinde değerleridirilirler. Moda çekimi yapılacak  tasarımlarla uyugm sağlayacak çanta tasarımları ve çekim öncesinde bu ürünlerin temin edilebilmesi için görüşmeler moda styling uzmanı tarafından yapılır.

Seçilecek aksesuarlardanda ayrıca moodboard hazırlanabilir. Böylelikle kreasyonla uyum sağlayacak aksesuarlardan uygun olanlar kolaylıkla seçilebilir.

Model Belirleme

Model belirleme: Yine model seçimi çok önemli bir mevzu. Modelin yüzündeki ifade ile çekimin kalitesini bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Maalesef Türkiye’de hala profesyonel model bulmakta zorlanıyoruz.

İyi bir model seçiminin arkasında öncelikle profesyonel ajanslarla çalışmak yatıyor. Kreasyondaki tasarımları en iyi şekilde taşıyabilecek styling uzmanının belirlediği konsepte uyum sağlayabilecek bir model arayışına girmek gerekir.

Modelin vücut ölçüleri, farklı saç ve makyajla çekilmiş fotoğraflarının sizde olması işinizi kolaylaştırabilir. Aday olabilecek modellerinde moodboard çalışması yapılarak daha önceki çekimlerdeki farklı görünümleri değerlendirilebilir.

Model duruşlarıyla ilgili size tavsiyem buradaki gibi moda tasarımına yönelik model duruşu ile iligli kitaplar almanız ve çekim sırasında modele istediğiniz kompozisyonu göstererek durmasını sağlamanızdır.

Böylelikle iş süreci kolaylaşırken, tamda istediğiniz durulu yakalayabilirsiniz.

Mekan Belirleme

Fotoğraf Çekimi öncesinde ürünlerin konseptine uygun olabilecek mekann belirlenmesi de bu sürecin önemli bir parçasıdır. Bunun için de öncesinde pek çok yeri gezip görmek araştırmak gerekiyor.  Örneğin eski bir tren garı, vapur iskelesi, portakal bahçesi, tarihi kalıntıların olduğu bir yer, açık veya kapalı mekanlar yada bir fotoğraf stüdyosu da çekimler için kullanılacak uygun yerler arasındadır.

Stüdyo da sadece beyaz bir fon üzerindede çekim gerçekleştirilebilir ve muhteşem bir  konsept kurgulanabilir. tercih styling uzmanınındır. Yüksek bütçeli bir çekim içinse buradaki gibi suyun altı muhteşem bir atmosfer olacaktır.

Peki bir styling uzmanı bu yerler arasında nasıl karar vermeli? Tabiki eline cep telefonu yada kompakt bir fotoğraf makinesini alarak bu mekanları gezerek kara verebilir. Çekim yapılacak kareleri önceden fotorğaflamak iş sürecini kolaylaştıracaktır. Bu mekanlarda ışık, soyunma kabini , eletrik ihtiyacı gibi detaylarıda gözönünde bulundurmalıdır. Örneğin burada solda  grafitiler önünde konsept kurgulanırken diğer fotorğafda ise deniz kıyısında farklı bir pozla kurgulanmıştır.

Mekan seçildikten sonra ilgili kurumdan çekim gününü belirten yazılı bir izin alınmalıdır. Aslında bu tür izinleri almak sadece bir telefonlada olabilir. veya bizzat gidip görüşerek de kendinizi tanıtıp daha sonraki çekimleriniz içinde işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Saç ve makyaj

Saç ve makyaj; Çalıştığınız kuaför ve makyöz de stylingin ayrılmaz parçalarından biridir. İyi bir makyözün siz söylemeden her kıyafete göre uygun makyaj yapabiliyor olması gerekir. Saç uzmanının yani kuaföründe her kıyafaete özel saçı hızlı bir biçimde  farklı bir modele dönüştürebiliyor olması önemlidir.

Çekim sırasında ışık altında ısıya maruz kalan modelin makyajı sürekli bozulur. Makyöz elinde putrasıylya daima hazır bir biçimde ekibin bir parçası olmalıdır.

Kamera arkasında kalabalık bir ekip hem işleri kolaylaştırır hemde bazen yorucu ve sıkıcı bir durum yaratabilir.

Her kıyafet nasıl farklı aksesuarla çekiliyorsa, uygun saç biçimininde belirlenip hızlı bir biçimde uygulanması önemlidir. Bu açıdan çalışacağınız kuaförün önceden tanımanız size büyük kolaylık sağlar.

Kombin

Kıyafetleri kombinleme aşaması: Bu tamamen stylistin kişisel beğeni ve göz zevki ile alakalıdır. Kimi zaman çok daha sade, daha giyilebilir kombinler oluşturur.

Kimi zaman işin sanat yönü ile ilgilenir, parçaları karıştırır. Önemli olan farklı parçaları gözü en yormayacak şekilde bir araya getirmektir.

İyi bir kombin yapabilmek için kişinin öncelikle yaşına uygun giyinmesi çok önemlidir.  İkinci olarak da vücut yapısıdır. Uyumlu bir ayakkabı ve çanta arasındaki elbise her zaman başarılı bir kombin oluşturur.

Daha sonra saç ve makyaj ile kombini tamamlamak gerekir. Kıyafet ve ayakkabı seçimi ne kadar iyi olursa olsun kötü bir saç ve uyumsuz bir makyaj ile kombini altüst eder. Bu yüzden saç ve makyajını tonu, rengi, şekli  tamamen kombininiz ile birbirini tamamlamalıdır.

Ve son olarak kullanacğınız küçük aksesuarlarla kombininizi daha şık hale getirebilirsiniz. Bir kolye, bir küpe ve bir yüzük bunlardan birkaçı olabilir unutmayın bunlar şık görünmeyi arttıran küçük ve en önemli detaylardır.

Işık ve Kurgu

Işk, kurgu yani atmosfer ve seneryo önceden planlanabilir. Ancak çekim yerine gidilince fotoğraçı ile beraber organize edeceğiniz bir süreçtir.

ışık ve kurgu çekimin kalitesini tamamen etkileyen bir durumdur. En iyi, en doğru ışığı bulmak bazen çok uzun vakitler alabilir. Bu süreçte model yorulabilir, terleyebilir, üzerindekiler kırışabilir.

Fotoğrafçı tekrar tekrar flashları patlatır taki doğru ışığı yakalayana kadar. Model zıplar, saatlerce aynı pozu verir. uzun bir süreçtir, ışık.

Bazı ışık düzenlemeleri çekim sonrasına dijital karanlık oda olan Photoshop gibi programlara bırakılabilir. Ancak unutulmamaıs gereken, iyi bir ışık yakalandığı andan itibaren çok seri olmak ve  makyüz, ütücü, kuaför, ışık asistanı, moda styling uzmanı modacı ekip olmanın birlikteliğini yaşamaları gerekir.

Özellikle dışmekan çekimlerinde en büyük ışık kaynağı olan güneş büyük bir problem oluşturur. Öğen saatlerinde asla çekim yapılmamalı. çekim için sabahın erken saatleri yada akşam olamdan önceki vakitler seçilmelidir.  Aksi halde oluna çok keskin ışık patlamaları ve gölgeler tüm çekimi iptal edebilir. Bu çekimde güneş ışıkının yoğun etkisi özellikle kurgulanmıştır.

Stylist İş Olanakları

Türkiye’de Stylist iş olanakları henüz çok yeni. Moda Dergileri, Modacılar, Boyner gibi alışveriş mağazaları, Online moda mağazaları, Moda Tasarım Firmaları, Sanatçı ve İşadamları gibi kişisel Styling alanlarında iş olanakları bulunmakta.

Moda Tasarım Firmalarıyla çalışırken;  o sezonki koleksiyonunun katolog çekimi için moda styling uzmanına başvurur. Uzman ürünleri inceler ve en uygun olabilecek görsel seneryoyu yazmaya başlar.

Tabi burada farklı markalardan kombin yapmadan tamamen koleksiyonuna bağlı kalarak Styling yapılır.

Çekim aşamasında gelmeden önce yapılması gerekenlerden en önemlisi fizibilite çalışmasıdır. Nedir bu fizibilite çalışması; markanın müşteri profili nin stylist tarafından iyi bir biçimde araştırılmasıdır. Yani marka hangi yaş grubuna hitap ediyor, hangi sosyal kesime hitap ediyor gibi. Bunu firmalar zaten önceden yapıyorlar, bu araştırma sonuçlarına bağlı kalmak gerekiyor.

Moda styling uzmanları dergiler gibi yayın organları için çalışabiliyorlar. Konsepti belirlerken dergi konseptine ve kitlesine bağlı kalırlar. Dergilerde çalışan uzmanlar birebir kendi zevk ve beğenilerini yansıtamayabilirler.

Türkiye’de bu alanda güzel gelişmeler olduğunu söyleyebilirim. Styling’in önemini yeni yeni kavrayan firmalar artık bu işe daha fazla yatırım yapmaya, markalarını geliştirmek için profesyonel bir ekiple çalışmaya başladılar.. Bu konuda eğitim veren okullar, kurslar ve seminerler arttı. Günden güne daha da artacağına inanıyorum.

Moda Styling yaparken özel olarak hazırladığımız Sketchbook tasarımlarını kullanarak, bu hazır modeller üzerinde kombin fikirleriniz hayata geçirebilir, Atölye İzmir’de Styligng eğitimi alarak sizlerde Fashion Stlist olabilirsiniz.

Özge Mardi Bayar / Atölye İzmir / Kurucu

Leave a Reply