Tablo ve Tuval deyince akla ilk gelen boya malzemesi şüphesiz yağlı boya olacaktır. Buna rağmen son yıllarda Akrilik boyaların çok daha fazla tercih edilmesinin en önemli birincil sebebi, bu boyaların ışığa karşı dayanıklılık düzeyi olduğu söylenebilir. Akrilik boyalar da tüm boyalar gibi ışığa maruz kaldığında zaman içinde canlılığını yitirir. Ancak Diğer boya türleriyle karşılaştırıldığında pigment moleküllerinin yapısı, ışığa maruz kaldığında en az ve yavaş bozulan boya türü akriliktir ve bu yüzden günümüzde bir çok sanatçı için de Akrilik Boya bu özelliğiyle tercih edilir.

Boyaya yeni başlamak isteyenler için ideal bir boya türü olmasının yanı sıra, yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz bazı dezavantajları da söz konusu. Amacınız boyalarla renklerin içinde kaybolmaksa ve kağıda ya da tuvale bağlı kalmak istemiyorsanız, gönül rahatlığıyla akrilik boyalarla arkadaş olabilirsiniz. Akrilik boyalarla elinizin altında ne varsa, ahşap, metal, plastik yüzey hemen herşeyi özgürce renklendirebilirsiniz. Akriliklerle çalışırken size faydalı olacak ufak ip uçları ise yazının devamında…

Akrilik Boya İle Çalışırken Dikkat

Işığa karşı hassasiyetinin düşük olması, Akrilik boyanın tercih edilmesi noktasında bir avantajken, kuruma süresinin kısa oluşu Akrilik boyayla çalışmayı zorlaştıran dezavantajlardan biridir. Akrilik boyalar, boyanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de, ortalama on dakikada kurumaya başlar. Çalışmanız renklerin birbirine geçişini zorunlu kılıyorsa ve detayların tamamlanması için uzun bir süreye ihtiyacınız varsa Akrilik boya doğru bir boya tercihi olmayacaktır. Çünkü bir kez kurumaya başlayan Akrilik boya ince bir plastik tabaka halini alır ve üzerinde değişiklik yapma olanağı vermez. Uzun soluklu ve detaylı bir çalışma için akrilik boyaların tercih edilmemesinin en önemli sebebi kuruma süresidir. Şimdi kendinizi düşünün, günlük koşuşturmadan ve telaştan uzak fırça ve boyalarla stres atmak niyetindesiniz! İstediğiniz bir renkten, bir parça palete sıktınız ve telefonunuz çaldı. On dakikalık bir telefon görüşmesinden sonra, çalışmanıza kaldığınız yerden devam etmek istediniz. Size üzücü bir haberimiz var. Az önce palete sıktığınız boya kurumaya başladı bile! İşte kuruma süresi bu kadar hızlı. Eğer Akrilik boyanın hızına yetişemeyeceğinizi düşünüyorsanız paletinizi çalışmaya başlamadan önce ıslatabilir ya da akriliğin kuruma süresini geciktirmek için satılan malzemelerden (medium) yardım alabilirsiniz. Geciktirme solüsyonlarını kullanırken, oranın %15 ‘den fazla olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Akrilik boyaların en güzel taraflarından biri hızlıca maskeleme yapabilmenizdir. Yani keskin bir geometrik şekil elde etmek için bantlarla maskeleme yaptınız diyelim; Boyayı sürüp kısa bir süre sonra bantları kaldırarak pürüzsüz ve muntazam bir geometrik şekil elde etmiş olursunuz. Yağlı boya ile çalıştığınızda ise maske bantlarını kaldırmak için ertesi güne kadar sabretmeniz gerekebilir.

Bir resim yapıyorsanız, işin en keyifli taraflarından biri renk geçişleridir. Akrilik boya ile özellikle büyük yüzeylerde renkleri birbirine geçirirken çok hızlı hareket etmeniz kaçınılmazdır. Bu süreyi bir parça uzatmak ve daha rahat çalışmak için Glaze Medium kullanmanız kolaylaştırıcı olabilir.

Akrilik boyalarla çalışırken aklımızda tutmamız gereken önemli bir bilgi de, boyanın kuruduktan sonra renk değiştireceğidir. Elbette sarı boyanız, kırmızıya dönmeyecek ancak kurumanın sonucu matlaşacak ve mutlaka tonlarda sapmalar olacaktır. Bu yüzden sizin için çalıştığınız rengin tonu çok önemliyse küçük bir alanda deneyerek, kuruduğunda nasıl bir sapma olacağını kontrol etmeniz gerekebilir. Akrilik boyalarla çalıştıkça, bu renk sapmalarını öngörebilir bir duruma geleceğinizi de söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra akrilik boyalarla, kalın katmanlar halinde çalışmak, yağlı boyaya göre çok daha rahattır. Yağlı boyayı kalın bir katman halinde sürdüğünüzde kuruması çok zaman alabilir ve orta vadede boya çatlayabilir. Akrilik çok soğuğa maruz kalmadığı sürece çatlamayacak kadar esnek bir yapıya sahiptir. Akrilik aynı zamanda hata kapatıcılığı yüksek bir boyadır. Yok etmek istediğiniz bir lekenin üzerine farklı renk bir boya sürerek kolaylıkla kapatabilirsiz.

Akrilik boyalar, yağlı boya ve onun incelticisi olan terebentin kadar toksik madde ve koku içermediğinden, evinizde rahatlıkla çalışabileceğiniz bir boya türüdür. Hatta küçük bir penceresi olan her odada rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Avantajlarına ve dezavantajlarına baktığımızda Akrilik boyaların sanata bulaşmak için en elverişli ve eğlenceli malzemelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Leave a Reply