Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizler ile programda nasıl desen hazırlanır aşama aşama anlatarak video ile destekleyeceğim. İlk önce yapmanız gereken esin kaynağı olarak bir konu seçebilmeniz önemli olacaktır. Ben bu videoda bahar ve yaz temasına uygun olarak plaj kıyafetlerini, baharda uçuş uçuş görünen uzun elbiselere, bu sezona uygun daha aklınıza gelebilecek birçok detay için bu deseni kullanabilirsiniz.


Konuyu belirledikten sonra, konunuza uygun bazı nesneler seçebilmeniz önemli. Örneğin, konu meyve, sezon, ilkbahar-yaz meyve için aklıma gelen karpuz ve biraz daha farklılık yaratması için bahar aylarını da kapsayan portakalı seçiyorum. Karpuz ve portakal görüntüsünü daha eğlenceli göstermeniz için meyveleri dilimlenmiş şekilde çizebiliriz.

Şimdi portakal çizimi ile başlayalım. Portakalın formu elips şeklindedir. İçinde oluşan katman görüntüsü üç aşamadan oluşur. Elips şeklini oluşturmak için tool bölümünde yer alan ellipse tooll ile şekilleri oluşturuyorum. İç detaylarını da verdikten sonra, sıra geldi ışık ve gölge ile formunu belirgin hale getirmeye, bunun için kullanabileceğim iki yöntem var. İlk olarak elips şekillerine ışık ve gölge verebilmek için üstte yer alan araçlardan window bölümünden swatches seçeneğini tıklıyorum. Daha sonra window-gradient penceresini de açıyorum. Çizdiğim alanı selection tool ile seçili hale getirerek Portakal deseni için oluşturduğum renk değerlerini seçerek swatches bölümünü sürükleyerek aktarıyorum. Gradient bölümünden ilk renk geçişleri olan siyah beyaz bölüme tıklayarak seçtiğim renkleri sürükleyerek renk geçişlerini görüyorum.  Portakalın iç detayları içinde sol kısımda yer alan Gradient tool içinde yer alan mesh tool seçili hale getiriyorum. istediğim bölgeler çizgiler aktarabilirsiniz. Ben sadece orta bölüme ışık alacak şekilde bir defa tıklıyorum. Her iki desen içinde aynı yöntemleri uyguladıktan sonra, şimdi geldi deseni tekrarını görmek için izleyeceğim yol nasıl olacak, devam edelim. 

Desenleriniz boyutlarını bir sonraki tekrar işleminde değiştirebilirsiniz. Bunun için alt tuşuna basılı tutarak desen sürüklemeniz ve köşe kısımlarından shıft tuşuna basılı tutarak çekmeniz yetecektir. İstediğiniz düzeni oluşturduktan sonra yada birim olarakta bırakabilirsiniz. Bütün deseni seçili hale getirip Object, Pattern, Make kısmını seçerek, üç farklı raportlama tekniğini görmüş olacaksınız. İstediğini desen tekrarını belirleyerek,  Save is copy seçeneğini tıklayarak, isimlendiriyorum. Artık oluşturduğum deseni swatches bölümünde görebilirim. Zemin için kare alan oluşturuyorum. Swatches bölümünden deseni seçerek kare alanın içinde görüyorum. Window , appearance bölümünden zemin ve desen kısımların alt, üst bölümlerini sürükleyerek yerlerini değiştiriyorum. Zemin alt bölüme, desen kısmı üste geçmiş oluyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Böylece desen baskıya hazır hale gelerek artık kıyafet üzerinde görebilmeniz için programdan kolaylıkla halledebilirsiniz. Artık daha hızlı sonuçlar alabilmeniz için dijitalin kolay yöntemlerini kullanarak siz de harika tasarımlar yaratabilirsiniz. İyi çalışmalar.    

Mine Aslan

Atölye İzmir Moda Eğitmeni

Leave a Reply