Merhaba, abiye ve gelinlik modelistliği konusunda gelin adaylarını ve modelist arkadaşlarımızı ilgilendiren bilgileri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Tekstil Sektöründe, özellikle şehrimiz İzmir’de abiye ve gelinlik tasarımları oldukça geniş bir yelpazede, ciddi yatırımlarla, günün değişen şartlarına bağlı olarak, değişik modelleriyle müşterilerine hizmet vermektedir. Bu modelleri üretime geçirebilmek için kendini geliştirebilmiş,yeniliklere açık modelistlere ihtiyaçları vardır. Çünkü modelistler; belirlenen modelleri koleksiyona katabilmek için geliştirdikleri belirli kalıplarla modeli uygulayabilerek üretim halkasının en önemli kısmını gerçekleştirirler. Bunları yaparken hedef kitleye uygun ölçü tablosuyla, ana kalıplar elde edip,gerekli model uygulamalarıyla kumaş ve kesim özelliklerini birleştirip üç boyutlu hale getirirler.

Kalıplar elle yada bilgisayar desteğiyle hazırlanır. Numune kalıbı oluşturulup,kesilir ve dikilir. Gerekli görülürse numune aşamasında ortaya çıkan düzeltmeleri yapıp üretime hazırlarlar. Bu aşamada düzeltmeler, serilemeler ve pastallar kumaş özelliğine göre hazırlanır. Üretim kesimini takip eder, bünyede varsa dikim ustasına yoksa fasondaki ustalara gerekli bilgileri aktarır ve gerekli önlemleri alır. Gerekirse iş paketlenip sevkiyata kadar her aşamada modele sahip çıkıp takip ederler.

Her geçen gün üretim sürecinde modeller dolaylı olarak modelistler büyük önem kazanır ve tüm değişimlere ayak uydurmak zorundadırlar. Modelistler sayesinde model uygulanarak ürünler farklılaşır. Buna bağlı olarak satış karları artar ve marka bu şekilde değer kazanır.  

Bizler de modelistlik alanında yeni ve doğru adımlar atabilmeniz için ‘Modern Modelistlik’ eğitimlerimizle sizleri ‘Atölye İzmir’e davet ediyoruz.

Sizlere bu yolda ışık olabilmek umuduyla…

Ömer KAYAN
Atölye İzmir Modelistlik Öğretmeni

                                                                                    

Leave a Reply