Vücut şeklinize  göre kıyafet seçimi, alışveriş yaparken her kadının bilmesi gereken çok  önemli bir faktördür. Vücut tipinizin farkında olarak yaptığınız seçimler çok daha verimli ve doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Vücut tipine göre kıyafet seçimi ve bu doğrultuda oluşturulan stil tarzınızı daha iyi yansıtmanıza yardımcı olur. 

Hadi gelin şimdi vücut şekline göre nasıl giyinilmeli birkaç ipucu verelim.

  • İnce  uzun bir vücut tipiniz varsa, dar ve vücudu saran kıyafetler tercih edebilirsiniz. Düz renkler ve dikey çizgiler daha uzun bir görüntü sağlayacaktır.
  • Kare vücut tipine sahipseniz, omuz ve kalçalarınızın eşit olduğu bir vücudunuz var demektir. Bu nedenle, omuzları daraltan ve beli ince gösteren elbiseler tercih edebilirsiniz.
  • Elma vücut tipinde, bel genişliği diğer bölgelere göre daha fazladır. Böyle bir durumda  yüksek belli pantolonlar veya kemeri yüksek olan elbiseler, vücudu saran ancak bel bölgesini öne çıkarmayan kıyafetler tercih edebilirsiniz.
  • Üçgen vücut tipinde, omuzlar dardır.Buna karşılık  kalçalar geniş bir yapıdadır. Böyle bir  durumda, omuzları geniş gösteren, alt kısımları daha sade kıyafetler tercih edebilirsiniz.
  • Dikdörtgen vücut tipinde ise  bel bölgesi diğer bölgelerle neredeyse aynı genişlikte olan bir yapıdadır. Bu durumda, yüksek belli pantolonlar ve beli vurgulayan elbiseler tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki herkesin vücut şekli farklılık gösterir.Ve  herkesin giyim tarzı kendine özgüdür. Bu nedenle, vücudunuzun yapısına göre kendinize en rahat ve en  güvende hissettiğiniz giyim tarzını seçmek çok  önemlidir.

Sizde Vücut tipinize göre kıyafetler tasarlayıp , hayallerinizi dikmek isterseniz sizleri de Atölye İzmire bekliyoruz .

 

 


Ümran KAYAN /Atölye İzmir Moda Tasarımcı ve Eğitmen

Atölye İzmir / Moda Eğitimleri / 05418508137
Leave a Reply