Kıyafetin üretim aşamasında teknik çizim oldukça önemlidir. Kalıbın hatasız oluşturulması, çizgilerdeki doğruluğa bağlıdır. Pens, kup, dikiş detayları, beden kalıbı gibi detaylandırma kısmıda dikkat edilmesi gereken önemli detaylar arasındadır. Moda endüstrisi gelişmiş ülkelerde giysi teknik çizimleri büyük önem taşımaktadır.

Teknik çizimi yaparken kullanılması gereken malzemeler; Beden ölçü kullanımında Anatomi duruşu,Pistole takımı, 15 cm cetvel, pilot kalem (micro, faber castel, artline vb.), 0,5 uçlu rotring kalem,aydınger kopya kağıdı , marker kalemi gibi malzemeler, teknik çizim yaparken olması gerekli malzemelerdir.

Artistik çizim üzerinde gösterilen, klasik erkek ceketi tasarımını teknik detaylandıracağız. Anatomi üzerinde beden ölçüsüne dikkat ederek, aydınger kopya kağıdı ile sadece ceketin, sağ bölümünü çizerek , sol tarafa kopya yöntemi ile geçireceğiz. Sayfada ceketin sağ ve sol bölümünü birleştirdikten sonra, pilot kalemi ile temiz çizgi oluşturacağız. Kıyafette ki dikiş detaylarını, kısa çizgiler çizerek, mutlaka göstermeniz gerekir. Ceketin, iç kısımlarında kalan bölgeleri marker kalemi ile gölgelendirme efekti oluşturup , derinlik hissi veriyoruz. Aynı şekilde ceketin dış kısımlarına da gölgelendirme tekniği yaparak, ceketi daha ön plana çıkartacağız. Tasarımınızın , teknik detaylarını çizerken, bu yöntemi kullanarak daha doğru sistem oluşturmuş olursunuz.

Mine Aslan

Atölye İzmir Moda Eğitmeni

Leave a Reply