RGB, CMYK ve PMS renk modelleri, farklı alanlarda kullanılan renk sistemleridir. İşlevleri ve kullanım alanları birbirinden farklıdır. Aşağıda her biri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 RGB (Red, Green, Blue): RGB, ekran ve dijital ortamlarda kullanılan bir renk modelidir. Bu modelde kırmızı (Red), yeşil (Green) ve mavi (Blue) renkler bir araya gelerek, tüm renklerin oluşumunu sağlar. Her pikselin kendi içindeki kırmızı, yeşil ve mavi bileşenleri ile farklı renkler elde edilir. Bu nedenle, RGB modeli ile çalışan cihazlar ve yazılımlar, genellikle ekranlar, monitörler, projektörler ve diğer dijital görüntüleme cihazlarıdır.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key): CMYK, baskı işlemlerinde kullanılan bir renk modelidir. Bu modelde siyan (Cyan), magenta (Magenta), sarı (Yellow) ve siyah (Key) renkler bir araya gelerek, tüm renklerin oluşumunu sağlar. Baskı makinesindeki her nokta, bu renklerin karışımıyla oluşan bir noktadır. CMYK modeli ile çalışan cihazlar ve yazılımlar, genellikle baskı makineleri, matbaalar ve diğer baskı işlemleri için kullanılan cihazlardır.

PMS (Pantone Matching System): PMS, baskı işlemleri için kullanılan bir renk sistemidir. Bu sistemde, önceden belirlenmiş özel Pantone renkleri kullanılır. Bu renkler, her biri bir numara ile tanımlanır ve baskı işleminde bu numaralar kullanılarak doğru rengin elde edilmesi sağlanır. PMS, özellikle logolar, marka renkleri ve diğer özel baskı işlemleri için kullanılır. Bu nedenle, tasarımcılar ve matbaa uzmanları sıklıkla PMS renkleri kullanırlar.

Bu renk sistemleri, kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Tasarımcılar, baskı işleri yapacakları zaman CMYK ve PMS renk modellerini tercih ederken, dijital tasarımlar yaparken RGB renk modelini kullanırlar.

 


Merve CIVA /Atölye İzmir Grafik Tasarımcı ve Eğitmen

Atölye İzmir / Grafik Eğitimleri / 05418508137

Leave a Reply