Moodboard Kullanım Alanları 

 

Moodboard tasarımla ilgili çalışılan hemen her alanda kullanılır. Moda tasarım, reklam sektörü, iç mimari, fotoğrafçılık kullanıldığı ana alanlardır. Moodboard, tasarımcının kendisine yol gösterdiği gibi, müşteriye de hazırlanan koleksiyon ya da ürün hakkında fikir verir.

 

Moda Tasarımı

Moda tasarımında moodboard kullanımı, tasarımcının yaratım süreci ile ilgilidir. Tasarımcı, eskizleri hazırlamadan önce kendine bir yol belirlemek için moodboar hazırlar. Moodboard da esinlenilen görseller, modacıların koleksiyonundan parçalar, sokak modasından örnekler, metinler, renk panoları, kumaş seçenekleri yer almalıdır. İstenirse illüstrasyon da eklenebilir.İç Mimari
İç mimarlar tarafından hazırlanan bir moodboard müşteriye hazırlanan konsepti anlatmak için kullanılır. Moodboardda konseptle ilgili ilham veren, dergilerden kesilmiş mobilya örnekleri bulunur. Uygulanacak konsept, renklerin uyumu, kullanılacak kumaşlar, mekan algısı içinde sunulur. Renk paleti de dekorasyon amaçlı hazırlanan moodboardda yer almalıdır. Müşteri, moodboarda bakarak, hazırlanan konseptin kendi isteğine yakın olup olmadığına bakar ve buna göre karar verir.

Grafik Tasarım
Grafik tasarım alanında moodboard, tasarım aşamasına geçilmeden önceki süreçte hazırlanır. Tasarımcının, aklındaki konsepti müşteriye sunabilmesi için moodboard hazırlaması şarttır. Moodboard, konsepte ilişkin fotoğraf ve detayları, renk, font ve genel yaklaşımı içermeli ve kolaj şeklinde çalışılmalıdır. Hazırlanan moodboarda göre müşteriye sunum yapılır ve böylece tasarım aşamasına geçilir.

 

Fotoğraf

Fotoğraf sektöründe moodboard, moda çekimleri öncesinde hazırlanır. Moda çekimleri belirlenen bir konsepte göre yapılır. Fotoğrafçı, aklındaki konsepte uygun styling yapılabilmesi için moodboard hazırlamalıdır. Moodboardda manken için duruş ve poz örnekleri, doğru styling yapılabilmesi için tasarım ve renk skalası, makyaj örnekleri, çekimin yapılacağı mekan için fikirler bulunmalıdır.

 

Sizde Atölye İzmire gelerek alanında uzman eğitmenlerimizden karakalem eğitimi alıp harika tasarımlar yapabilirsiniz.

 

Hatice ÇAKIR /Atölye İzmir / Görsel Sanatlar ve Moda Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply