Modelist gönye takımları, tekstil, moda ve giyim sektöründe kullanılan bir çeşit ölçü aletidir. Bu takımlar, kumaş veya giysi parçalarının doğru ölçüleri alınırken kullanılır ve özellikle tasarım ve kesim aşamalarında oldukça önemlidir. Aşağıda, modelist gönye takımlarının bazı çeşitleri ve kullanım yerleri hakkında bilgi verilmiştir:

Metrelik Gönye Takımı: Bir metre uzunluğunda olan bu takım, kumaşın doğru ölçülerini almak için kullanılır. Özellikle elbise ve pantolon gibi giysi parçalarının kesimi sırasında kullanılır.

İki Metrelik Gönye Takımı: Adından da anlaşılacağı gibi, bu takım iki metre uzunluğundadır ve genellikle büyük boy giysi parçalarının kesiminde kullanılır.

Düz Gönye Takımı: Bu takım, kumaşın düz bir yüzeyde doğru ölçülerini almak için kullanılır. Özellikle etek, pantolon ve ceketlerin kesiminde kullanılır.

Dairesel Gönye Takımı: Dairesel gönye takımı, yuvarlak giysi parçalarının kesimi için kullanılır. Özellikle elbise, etek ve yuvarlak yaka gibi giysi parçalarının kesiminde kullanılır.

Köşeli Gönye Takımı: Köşeli gönye takımı, köşeli giysi parçalarının kesimi için kullanılır. Özellikle ceket yakaları ve köşeli cepler gibi giysi parçalarının kesiminde kullanılır.

Sivri Gönye Takımı: Bu takım, kumaşta sivri kenarların kesimi için kullanılır. Özellikle kol ve yaka gibi giysi parçalarının kesiminde kullanılır.

Kavisli Gönye Takımı: Bu takım, kumaşın kavisli yüzeylerinin doğru ölçülerini almak için kullanılır. Özellikle kavisli etekler, elbiseler ve yaka gibi giysi parçalarının kesiminde kullanılır.

Yukarıda bahsedilen gönye takımları, tasarımcılar ve terziler için vazgeçilmez araçlardır. Doğru gönye takımı seçilerek, kumaş veya giysi parçasının doğru ölçüleri alınarak, tasarımın doğru bir şekilde kesilmesi sağlanır.

Sizde atölye izmirde alanında uzman eğitmenlerimizden eğitim alarak dilediğiniz kalıbı çıkarıp dikebilirsiniz. 


Ümran KAYAN /Atölye İzmir Moda Tasarımcı ve Eğitmen

Atölye İzmir / Moda Eğitimleri / 05418508137

 

Leave a Reply