Kumaş kavramı modanın en önemli detayları arasında yerini alır. Kaplayıcı, koruyucu tekstil ürünleridir. Ürüne dönüştürülmese bile her, kumaşın hayal gücüne yakın düşünülmüş bir görüntüsü vardır. Kumaşın kullanım alanları, sezon ve mevsim durumuna uygun özellikte üretilmesi gerekir. Kumaşın kullanım performansları, kullanıldığı üretim sürecindeki verimliliği, kullanıcıyı etkileyen özellikleri belirler. 

Kumaş tasarımcı için en önemli faktörler arasında gelir. Kumaş seçimi tasarımın başarısında önemli rol oynar. Doğru kumaş seçimi başarısına ve ileriki süreçte izleyeceği yol için çok büyük etkendir. Kumaşın işlevi doğrultusunda uygun bir şekilde birleştirmek gerekir. Kullanım alanlarına göre hitap eden kumaşların yapıları da birbirinden farklıdır. Kumaşın önemini anlayabilmemiz bu süreçte önemli hale geliyor. Yani sadece fonksiyonelliğe yada sadece estetiğe göre yapılan tasarım bu durumda doğru olmayacaktır. Kullanım alanlarına göre belirlenen özellikler vardır. Sağlamlık, esneklik, ısı tutma, nem çekme, dökümlülük, çekmezlik gibi özellikleri vardır. Bu özelliklerin tasarımı yaparken çok iyi bilinmesi gerekir. 

Tasarımcı  Marker ve kuru boya tekniği ile çalışarak istediği kumaş dokusunu verebilir. Sadece bu kısımda hangi sezona ait kumaş yapılacağı ve kumaş tuşesinin yapısının iyi incelenmesi gereklidir. Yapacağı kumaşın dokusunu verebilmesi için, o kumaşın yapısal özelliklerinde öne çıkan en önemli ayrıntıyı vurgulamak, istenilen kumaşı doğru gösterir. Bu çizimde Marker ve kuru boya kalemlerini kullanarak , uzun bir kaban ve kabanda yaka bölümünde yer alan, kürk detaylarını yapacağım. Aynı zamanda iç çamaşırı çizimini çalışarak detay bölümünde dantel dokusunu vereceğim. 

 

Kürk kumaşı hayvan postlarında elde edilen bir kumaş türüdür. Piyasada taklidi oldukça fazladır. Yapısal olarak benzer olduğu için boyamada yapacağımız doku aynı hissiyatı verecektir. Kürk dokusunu verebilmek için, öncelikle rengine karar veriyorum. Marker kalem ile zemine rengi uyguladıktan sonra, Kuru boya da seçeceğim renk tonları marker kalemde uyguladığım renk tonu ile aynı olmalıdır. Burada hayvan postundaki kıl tekniğini uygulayarak, kalem kullanışını, koyudan tondan, açık tona doğru gidecek şekilde , tek seferde çizgi atışları yapıyorum. Bu çizgi atışları sık ve hafif dalgalı olmalıdır. Dantel kumaşı daha çok fantazi kumaş olarakta bilinen ve genelde siyah renk olarak tercih edilen kumaş türüdür. İç çamaşırın askı bölümlerinde tül ile fırfır detayı çizildi. Göğüs bölgesinin alt ve üst, detay yerlerine transparan kumaş görüntüsü verilerek, kumaştaki en göz alıcı detay yerleri vurgulandı. Böylece tasarımda uygulanan kumaş görüntüsü işlemi, doğru boyama tekniği ile dokusu verilerek istenilen görüntü elde edildi. 

Mine Aslan

Atölye İzmir Moda Eğitmeni

Leave a Reply