Evet, mimarlık sınavlarında estetik önemlidir.

Estetik, mimarlıkta tasarımın temel bir unsuru olarak kabul edilir.

Mimarlar, yapıların işlevsel olmasının yanı sıra estetik açıdan da çekici olmasını hedeflerler.

Estetik, bir yapının dış görünümü, malzeme seçimi, renk kullanımı, oranlar ve diğer görsel unsurlarla ilgilidir. Mimarlık sınavlarında, estetik değerlendirmeler genellikle tasarım projelerinin bir parçası olarak yapılır ve öğrencilerin estetik anlayışlarını ve yaratıcılıklarını göstermeleri beklenir.

İç mimarlık  Bölümü Yetenek Sınavlarında genellikle en çok sorulan sorular çeşitli iç mekan kompozisyonlardır, bunun yanı sıra öğrenci gireceği üniversitenin sınav sistemine göre imgesel figür konularına da hakim olması gerekir.  Konuyu daha da açıklamak gerekirse Yetenek Sınavları her üniversiteye göre farklılık gösterebilir, bununla birlikte üniversitelerin Güzel Sanatlar Bölümü Yetenek Sınavları genellikle iki aşamadan oluşmaktadır. Bu sınavda her ne kadar zaman ve kağıt ölçüleri farklılık gösterse de  iç mimarlık Bölümüne öğrenci alan üniversiteler her iki sınavda da öğrenciye hayalden (imgesel) sorular sorabilirler.

Özellikle İç Mimarlık Bölümü Yetenek Sınavlarına girecek öğrencilerin başta tek kaçışlı ve çift kaçışlı iç ve dış mekan perspektifleri olmak üzere figür çizimi, figür ve mekan ilişkisi ve çizdiklerini üç boyutlu olarak görselleştirebilme becerisi oldukça önemlidir. Bunun için yapılacak en iyi şey bakarak bol bol insan figürü (giyinik ve nü figür) çizmeli, imgesel çizimleri için çevresini ve detayları çok iyi incelemeli ve belirli bir zaman tutarak imgesel çalışmalar yapmalıdır. Böylelikle öğrenci yetenek sınavları için gerekli çizim bilgisini oluşturabilir.

Bu aşamada alanında profesyonel eğitmenlerden yardım almak öğrencinin kişisel gelişim süreci ve eğitim bilgisini doğru bir şekilde temellendirmesi açısından faydalı olacaktır…

Sizde Atölye İzmire gelerek alanında uzman eğitmenlerimizden karakalem eğitimi alıp harika tasarımlar yapabilirsiniz.

 

Hatice ÇAKIR /Atölye İzmir / Görsel Sanatlar ve Moda Tasarım Eğitmeni

Leave a Reply